Ukraina – Separatystyczne republiki uznane za organizacje terrorystyczne 

Władze Ukrainy uznały samozwańcze republiki ludowe na wschodzie kraju za organizacje terrorystyczne i będą ścigały ich działaczy za terroryzm – oświadczył w piątek zastępca prokuratora generalnego Ukrainy Mykoła Hołomsza.

W prowadzonych w tej sprawie śledztwach w charakterze podejrzanych występuje ponad 350 separatystów. Ponad stu – w tym czterech Rosjan – znajduje się w aresztach – powiedział Hołomsza w stacji telewizyjnej „5. Kanał”.

Śledztwami objęto członków ruchów prorosyjskich, którzy w Doniecku ogłosili powstanie niepodległej Donieckiej Republiki Ludowej, a w Ługańsku – Ługańskiej Republiki Ludowej.

Pod lupą prokuratury znalazło się dwóch parlamentarzystów, których nazwisk na razie nie ujawniono. Wiadomo jednak, że w śledztwie figuruje deputowany Ołeh Cariow, usunięty niedawno z Partii Regionów obalonego w lutym prezydenta Wiktora Janukowycza.

Od początku trwających na wschodzie i południu Ukrainy prorosyjskich protestów zginęło prawie 130 osób. Winą za ich śmierć władze obarczają separatystów.

 

PAP

drukuj