fot. PAP/Piotr Nowak

Przewodniczący parlamentów V4: Ukraina ma prawo do negocjowania zakończenia wojny na swoich warunkach

Przewodniczący parlamentów Grupy Wyszehradzkiej, którą tworzą Polska, Czechy, Słowacja i Węgry w wydanym w czwartek po szczycie w Pradze wspólnym oświadczeniu stwierdzili m.in., że Ukraina ma prawo do negocjowania zakończenia wojny na swoich warunków. Opowiedzieli się za dalszym wsparciem Ukrainy.

W czwartek w Pradze odbyło się Spotkanie Przewodniczących Parlamentów Państw Grupy Wyszehradzkiej, podczas którego przyjęto wspólne oświadczenie.

Przewodniczący parlamentów krajów Grupy Wyszehradzkiej, w tym marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, oraz marszałek Senatu, Małgorzata Kidawa-Błońska, podkreślili w oświadczeniu, że obecne środowisko międzynarodowe i bezpieczeństwa stanowi bezprecedensowe wyzwanie dla całej społeczności narodów demokratycznych i są zgodni, że istnieje pilna potrzeba utrzymania podstawowych zasad praw człowieka, wolności, demokracji i praworządności.

Opowiedzieli się także za promowaniem porządku międzynarodowego opartego na dobrosąsiedzkich stosunkach oraz za wzmocnieniem integracji europejskiej oraz współpracy transatlantyckiej. Jednocześnie zauważyli, że więzi regionalne takie jak V4 są mocnym fundamentem dla tych działań.

Przewodniczący parlamentów Polski, Czech, Słowacji i Węgier potępili w najostrzejszych słowach nielegalną, niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresję Rosji na Ukrainę, która rozpoczęła się dziesięć lat temu, w lutym 2014 roku okupacją Krymu. Zaznaczyli, iż przed dwoma laty agresja zmieniła się w inwazją na pełną skalę. Parlamentarzyści potwierdzili swoje pełne poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej międzynarodowo uznanych granicach.

Ukraina ma prawo do samoobrony i do negocjowania zakończenia wojny na swoich warunkach, stwierdzili. Zobowiązali się do dalszego wsparcia politycznego, gospodarczego, militarnego i do pomocy humanitarnej, ale w oświadczeniu stwierdzono, że będą to suwerenne decyzje każdego z państw V4.

Poparli rozszerzenie UE i NATO, ale nie wymienili w tym kontekście Ukrainy. Podkreślili, że we wspólnym interesie państw V4 leży wspieranie procesu akcesyjnego zgodnie z obowiązującymi zasadami i regułami.

Wspólnym celem jest dywersyfikacja dostaw energii, aby ostatecznie uniezależnić się od Rosji i zwiększyć bezpieczeństwo poszczególnych krajów, a także całego regionu. Stwierdzili, że potrzebne są wszystkich rodzaje niskoemisyjnych źródeł energii, w tym energii jądrowej. Ma to zapewnić przystępne ceny energii dla gospodarstw domowych i przemysłu, a jednocześnie spełni cele klimatyczne.

We wspólnym oświadczeniu przewodniczący parlamentów wyrazili zaniepokojenie ciągłym napływem nielegalnych migrantów do UE i uznali, że rozwiązania wykraczają poza możliwości pojedynczego państwa. Zdecydowanie potępili traktowanie migracji jako broni i narzędzia w wojnie hybrydowej.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl