Parlament Krymu przyjął deklarację niepodległości

Parlament należącej do Ukrainy Autonomicznej Republiki Krymu przyjął deklarację niepodległości. Na niedzielę zaplanowano referendum ws. przyszłości Półwyspu.

„Jeśli narody Krymu opowiedzą się w referendum za wejściem Krymu, włączając w to Autonomiczną Republikę Krymu i miasto Sewastopol, w skład Rosji, po tymże referendum Krym zostanie ogłoszony niepodległym państwem o republikańskim systemie rządów” – czytamy w deklaracji.

Parlament Ukrainy zażądał od parlamentu Krymu anulowania niedzielnego referendum. Rada Najwyższa w Kijowie uznała, że referendum w obecnym kształcie jest sprzeczne z konstytucją Ukrainy. W rezolucji deputowani ukraińskiego parlamentu podkreślili, że parlament Krymu nie posiada pełnomocnictw do prowadzenia polityki zagranicznej.

Tymczasem Rada Dumy Państwowej zdecydowała dziś, że 21 marca izba niższa parlamentu Rosji rozpatrzy projekt ustawy torującej drogę do wejścia Krymu do Federacji Rosyjskiej; na najbliższą niedzielę zaplanowano na Krymie referendum akcesyjne.

Rosja bezwzględnie chce doprowadzić do sytuacji tzw. kroków dokonanych – zauważa prof. Mieczysław Ryba z KUL, wykładowca WSKSiM

– Rosja chce negocjować z Zachodem, a kiedy zapadną decyzje w parlamencie krymskim, kiedy odbędzie się referendum, to wtedy z tym atutem, usiądą do negocjacji, a najprawdopodobniej będą chcieli wynegocjować maksimum, czyli uznanie niepodległości Krymu, jeśli nie prostej aneksji do Rosji. A jeśli nie niepodległości Krymu, to przynajmniej tak daleko posuniętej autonomii, że ta formalna zależność od Ukrainy realnie w ogóle nie będzie istnieć. To jest polityka faktów dokonanych – zaznaczył prof. Mieczysław Ryba.

Tymczasem Służba Bezpieczeństwa Ukrainy dysponuje dowodami, że w prowokacjach przeciwko ukraińskiej państwowości na terytorium tego kraju zaangażowany jest rosyjski wywiad wojskowy. Dowody na to ma przedstawić dziś szef SBU Wałentyn Naływajczenko.

RIRM 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl