fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] P. Sałek: Pierwsi przyszliśmy z pomocą Ukrainie, wyciągnęliśmy rękę, daliśmy wszystko, co jest możliwe od strony finansowej, wojskowości, a także otworzyliśmy nasze domy dla ponad 2 mln ludzi

Ukraina jest naszym bardzo ważnym sąsiadem, który obecnie jest dotknięty tragedią wojny. Wizyta Pana Prezydenta była ukierunkowana na to, aby w bardzo ciężkich okolicznościach wojennych (…) uwypuklić sytuację, z którą aktualnie mamy do czynienia, a także zwrócić uwagę świata Zachodu na problem, który dzieje się na Ukrainie. Daje się zauważyć niestety czynniki, które wskazują, że być może kraje Europy zachodniej są trochę zmęczone tym konfliktem – powiedział Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP, w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Kijowie wygłosił historyczne przemówienie przed ukraińskim parlamentem. [czytaj więcej]

Doradca prezydenta RP, Paweł Sałek, odnosząc się do wypowiedzi Andrzeja Dudy, wskazał, że w układzie surowcowym, gdzie Rosja była eksporterem surowców, daje się zauważyć bardzo poważny kryzys.

– Rzeczywiście w układzie surowcowym, nie tylko mówię o surowcach energetycznych, ale także o surowcach różnych innych pierwiastków, które są potrzebne w przemyśle samochodowym czy w przemyśle elektro- mobilnym, gdzie Rosja była ich eksporterem, daje się zauważyć bardzo poważny kryzys – podkreślił gość TV Trwam.

Jednak jak podkreślił Paweł Sałek, prezydent Andrzej Duda jasno wskazał sprawy związane z integralnością, obroną i odbudową Ukrainy.

– W tym roku obchodzimy rocznicę podpisania traktatu o sąsiedzkiej współpracy pomiędzy Polską a Ukrainą, a rok wcześniej przed tym traktatem Polska jako pierwsza uznała niepodległość Ukrainy. Z punktu widzenia biznesowego, sąsiedzkiego, geopolitycznego Ukraina jest bardzo poważnym partnerem, który musi z nami współpracować. Chcemy współpracować z Ukrainą i być może tragizm wojny wywołał pewną refleksję związaną z naszymi wzajemnymi relacjami. Bardzo trudna jest nasza wzajemna historia polsko-ukraińska i kiedyś musi przyjść czas na rozliczenia i podsumowania – powiedział doradca prezydenta RP.

Paweł Sałek zaznaczył, że prezydent Wołodymyr Zełenski podkreślił, że chciałby, aby Polska była liderem, jeśli chodzi o odbudowę Ukrainy.

– Rzeczywiście przy wielkim sercu, miłosierdziu, aktywności humanitarnej (…) musimy pamiętać o tym, aby mieć możliwość na to, w jaki sposób Ukraina będzie się rozwijać, jak się będzie odbudowywać. Oczywiście polska strona jest do tego gotowa. To jest bardzo ważne, aby nie doszło do sytuacji, w której ponieśliśmy ogromne zaangażowanie w pomoc naszemu sąsiadowi, a za chwilę okaże się, że gdy zakończy się ten tragizm wojny, to inni będą czerpać korzyści – powiedział doradca prezydenta RP.

Paweł Sałek zauważył również, że wielu obawia się wzajemnej relacji polsko-ukraińskiej.

– Jak spojrzymy na potencjał ludnościowy, gospodarczy, zasobowy, rzeczywiści jesteśmy orędownikami tego, aby Ukraina mogła być członkiem Unii Europejskiej – podsumował gość programu „Polski punkt widzenia”.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl