MON: polsko-litewsko-ukraińska brygada w przyszłym roku

Wspólna brygada polsko-litewsko–ukraińska osiągnie gotowość operacyjną w przyszłym roku – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Ministrowie Obrony Polski, Litwy i Ukrainy odebrali dziś w Lublinie meldunek o wstępnej gotowości brygady. Teraz mają być prowadzone prace związane z przygotowaniem brygady do działalności operacyjnej.

Traktujemy to współdziałanie jako jedną z zasadniczych form naszej współpracy wojskowej na wschodniej flance NATO – podkreślił minister Antoni Macierewicz.

Dodał, że szczególna cechą jest to, ze dwa państwa będące członkiem NATO działają z Ukrainą, która jest pod presją agresji rosyjskiej.

– Oczywiście ta brygada jest brygadą działającą w ramach decyzji Rady Bezpieczeństwa, ale też mam świadomość, że jest znakiem, symbolem i jasnym sygnałem dla wszystkich, którzy chcieliby naruszać pokój w Europie – zaznaczył minister Antoni Macierewicz.

Główne zadanie międzynarodowej brygady ma polegać na udziale w operacjach pokojowych. Brygada ma liczyć 4,5 tys. żołnierzy. W sprawie jej utworzenia trzy kraje wstępnie porozumiały się w listopadzie 2009 r. Umowę podpisały we wrześniu 2014 r.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl