fot. PAP/EPA

UE: Polska podniosła w Brukseli sprawę nadmiernego importu kukurydzy z Ukrainy

Na spotkaniu unijnych ministrów rolnictwa w Brukseli w poniedziałek strona polska podniosła temat nadmiernego importu kukurydzy z Ukrainy do Polski. Komisja Europejska nie widzi jednak powodu do interwencji rynkowej.

Sprawę poruszył minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

„60 proc. eksportowanej z Ukrainy kukurydzy trafia do Polski. Ona jest tańsza, ze względu na klimat i wysoką jakość gleb – te czarnoziemy ukraińskie – jak i tańszą siłę roboczą. Natomiast bardzo mocno to komplikuje sytuację na rynku zbóż w Polsce. To dotyczy zarówno kukurydzy, jak i innych zbóż m.in. gryki” – powiedział dziennikarzom po spotkaniu Jan Krzysztof Ardanowski.

Jak dodał, z uwagi na to, że Polska jest krajem granicznym, koszty transportu do niej kukurydzy z Ukrainy są w UE najniższe.

„Jest to dla nas problem. (…) Wiele krajów nas poparło, tych, które mają podobny problem – Węgrzy, Czesi, Rumunii – mówiąc, ze również obawiają się tego zagrożenia ze strony zbóż ukraińskich” – dodał min. Ardanowski.

Do sprawy na posiedzeniu odniósł się komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan.

„Rynek kukurydzy w UE jest obecnie stabilny, a ceny kształtują się w okolicach średniej z zeszłego roku. Poziom importu kukurydzy, w tym z Ukrainy jako największego dostawcy, odzwierciedla rosnące zapotrzebowanie na paszę w UE i nie wpływa na równowagę rynku UE. Chociaż Komisja będzie monitorować sytuację, nie widzimy obecnie żadnego powodu ani uzasadnienia dla interwencji na rynku” – powiedział Hogan podczas posiedzenia.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl