fot. pixabay.com

Rząd Czech zdecydował o przekazaniu Ukrainie 4 tys. pocisków artyleryjskich

Rząd Czech zdecydował w środę o bezpłatnym przekazaniu władzom Ukrainy 4 tys. pocisków artyleryjskich kalibru 152 mm. Minister obrony Jana Czernochova uznała to za ważny gest solidarności, którym Republika Czeska chce wzmocnić zdolności obronne Ukrainy stojącej w obliczu rosyjskiej agresji.

„Od dłuższego czasu rozwijamy współpracę z Ukrainą i wspieramy jej drogę do demokracji. Mamy do dyspozycji dość szeroki wachlarz możliwości, od politycznego i dyplomatycznego wsparcia, po konkretne działania, takie jak przekazywanie amunicji” – napisała Jana Czernochova na Twitterze.

Do Kijowa trafi 4006 sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 152 mm o wartości około półtora miliona euro. Przedstawiciel wydziału prasowego resortu obrony, Czech Jakub Fajnor, napisał na portalu ministerstwa, że o pomoc zwróciła się Ukraina.

Podarowana amunicja jest wykorzystywana przez czeską armię do samobieżnych haubic DANA. Zdaniem Fajnora czeska armia ma wystarczające zapasy tej amunicji. Czesi realizują obecnie zakup nowoczesnych haubic z Francji, które zgodnie ze standardem NATO wykorzystują pociski kalibru 155 mm.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl