fot. pixabay.com

Podkarpacie przekazało dary zebrane w akcji „Rodacy Bohaterom”. Wsparcie trafi do Polaków mieszkających na Litwie

Przedstawiciele stowarzyszenia Odra-Niemen odebrali w porcie lotniczym w podrzeszowskiej Jasionce (Podkarpackie) dary, które pracownicy lotniska wraz z miejscową placówką Straży Granicznej zebrali w ramach ogólnopolskiej akcji „Rodacy Bohaterom”.

Jak przypomniał w trakcie spotkania w Jasionce prezes podkarpackiego oddziału stowarzyszenia Odra – Niemen Krystian Fila, głównym celem akcji jest wsparcie polskich kombatantów, ich rodzin i rodaków, którzy pozostali za naszą wschodnią granicą po II wojnie światowej.

„Pomimo odległości i tęsknoty za ojczyzną żywo pielęgnują pamięć o swej historii, uczą młode pokolenia patriotyzmu, dbają o przetrwanie polskiej kultury i tradycji, żyjąc często w bardzo skromnych warunkach socjalnych” – dodał.

Do akcji włączyli się nie tylko mieszkańcy Podkarpacia, ale również pracownicy podrzeszowskiego portu i lotniskowej placówki Straży Granicznej.

Jak zapowiedział Krystian Fila, dary zebrane w województwie przekazane będą na Litwę.

„Trafią tam w połowie lutego i przekażemy je naszym rodakom” – zapowiedział.

Jak zaznaczył prezes lotniska Adam Hamryszczak, akcja „Rodacy Bohaterom” przeprowadzona została także wśród załogi portu i, jak przekonywał, spotkała się ze świetną reakcją.

„W wyrazie solidarności z innymi Polakami, których los rzucił poza granice kraju, dołączyli do niej niemal wszyscy, także w Straży Granicznej. Nasza załoga wykazała się wielką empatią również w kwestii wolontariatu, z czego się bardzo cieszę” – podkreślił.

Port w Jasionce, poza zbiórką, wspiera też logistycznie transport darów, których stowarzyszenie zebrało tylko na samym Podkarpaciu ok. 3,5 tony.

PAP

drukuj