fot. flickr.com

Litwa: Partia rządząca proponuje stanowiska w rządzie m.in. AWPL-ZChR

Rządzący na Litwie Związek Rolników i Zielonych (LVZS) proponuje Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związkowi Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) oraz partii Porządek i Sprawiedliwość stanowiska w rządzie w zamian za wejście do koalicji.

Polacy rozważą taką możliwość.

Po zaprzysiężeniu nowego prezydenta 12 lipca „możliwy jest nowy podział stanowisk” – powiedział dziś w wywiadzie dla radia Żiniu Radijas przewodniczący Sejmu Viktoras Pranckietis. Wskazał, że „podzielenie się władzą ustawodawczą i wykonawczą wzmocniłoby kruchą większość rządzącą” i dodał, że w zamian za przystąpienie do koalicji proponowane byłyby teki ministerialne.

Przewodniczący AWPL-ZChR, europoseł Waldemar Tomaszewski powiedział  dziennikarzom, że „rozmowy o udziale w koalicji rządzącej odbywają się ciągle”.

„Po wyborach rozpoczniemy poważne konsultacje i nie odrzucamy możliwości” udziału w koalicji” – podkreślił Tomaszewski.

Sejmowa frakcja LVZS we wtorek postanowiła, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom, niezależnie od wyniku wyborów prezydenckich i do PE, ugrupowanie pozostanie w kraju siłą rządzącą. Związek Rolników i Zielonych przed wyborami prezydenckimi groził, że przejdzie do opozycji, jeśli przegra.

W niedzielę, w pierwszej turze wyborów prezydenckich, kandydat LVZS premier Saulius Skvernelis odpadł z dalszej rywalizacji o najwyższe stanowisko w państwie. W drugiej turze wyborów, 26 maja, zmierzą się kandydatka opozycyjnych konserwatystów Ingrida Szimonyte i kandydat niezależny Gitanas Nauseda.

26 maja na Litwie odbędą się też wybory do Parlamentu Europejskiego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl