fot. Wikipedia

Włochy: Dwie wystawy na Monte Cassino na 75. rocznicę bitwy

Dwie wystawy – prezentującą historię 2. Korpusu Polskiego i prace jego żołnierza Tadeusza Wojnarskiego – otwarte zostały w opactwie benedyktynów na Monte Cassino.

Inauguracja obu ekspozycji w krużgankach opactwa zainaugurowała, na trzy dni przed głównymi uroczystościami, obchody 75. rocznicy bitwy.

Dzieje i szlak bojowy 2. Korpusu przedstawiono na wystawie „Armia Andersa – szlak nadziei”.

Do szlaku, jaki przemierzyli polscy żołnierze, nawiązuje też tytuł wystawy obrazów i rysunków zmarłego w 1999 roku żołnierza 2. Korpusu Tadeusza Wojnarskiego: „Z nieludzkiej ziemi do Włoch – żołnierz i artysta”. Na wernisaż przybył syn malarza, Tadeusz, mieszkający w Szwajcarii.

Jak powiedział PAP, jego ojciec rysował także w czasie walk.

„W 2. Korpusie było wielu artystów, ale wyjątkowość mojego ojca polegała na tym, że malował też w trakcie walk” – podkreślił. Jak dodał, po wojnie jego ojciec studiował w Rzymie.

Na wernisażu obecni byli opat benedyktynów z Monte Cassino ojciec Donato Ogliari, który podkreślił, że wystawa to „gest pamięci” wobec polskich żołnierzy.

W ceremonii uczestniczyła córka dowódcy 2. Korpusu senator Anna Maria Anders. Jak zaznaczyła, Polacy, którzy walczyli we Włoszech, musieli potem czekać ponad 40 lat na prawdziwą wolność. Wyraziła nadzieję, że wiele osób z całego świata przybywających do opactwa zobaczy wystawę i pozna historię 2. Korpusu Polskiego.

Obecni byli też przedstawiciele miejscowych władz.

PAP/RIRM

drukuj