fot. PAP/Jacek Turczyk

Prezydent: Trybunał Konstytucyjny powinien być pluralistyczny

Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że w niedługim czasie uda się zakończyć spór o Trybunał Konstytucyjny, „także na drodze koniecznych rozwiązań prawnych”, a Trybunał w niedługim czasie w całości będzie pluralistyczny.

„Trybunał Konstytucyjny powinien być pluralistyczny. Mam nadzieję, że w niedługim czasie taki właśnie pluralistyczny w całości będzie oraz, że spór polityczny uda się zakończyć także na drodze koniecznych rozwiązań prawnych” – powiedział na briefingu prasowym prezydent Andrzej Duda.

Podkreślił, że te rozwiązania „muszą być przyjęte tam, gdzie cały ten spór się zaczął, poprzez uchwalenie przez Platformę Obywatelską ustawy o TK z naruszeniem wszelkich zasad”.

Prezydent podkreślił, że „ciałem, które uchwala ustawy Rzeczpospolitej, nie jest Trybunał Konstytucyjny, tylko parlament, czyli Sejm i Senat”.

„Cały czas ubolewam nad tym, że Platforma zaczęła całą tę awanturę w czerwcu, próbując na siłę zawłaszczyć TK, mieć 14 na 15 sędziów, łamiąc wszystkie zasady i konstytucyjne, i pluralizmu Trybunału” – powiedział.

Wyraził ubolewanie, że „ci, którzy jeszcze np. w 1997 roku głośno o tym pluralizmie krzyczeli, wzywając, by Sojusz Lewicy Demokratycznej nie zawłaszczało Trybunału Konstytucyjnego, potem jakoś o tym zapomnieli i nie zauważyli, że PO w jeszcze większym stopniu Trybunał Konstytucyjny zawłaszcza”.

W środę ma się odbyć spotkanie dotyczące kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego, które organizują trzy kluby opozycyjne: PO, Nowoczesna i Polskie Stronnictwo Ludowe.

Komisja Europejska oceniła w środę, że dopóki TK nie jest w stanie całkowicie zagwarantować skutecznego procesu stwierdzania zgodności ustaw z konstytucją, niemożliwa jest skuteczna kontrola przestrzegania praw podstawowych w przyjmowanych aktach ustawodawczych w Polsce.

KE dała Polsce czas do poniedziałku na podjęcie działań zmierzających do usunięcia zastrzeżeń dotyczących Trybunału Konstytucyjnego wskazując, że jeśli do tego dnia to się nie stanie przyjęta zostanie opinia dotycząca praworządności w naszym kraju.

PAP/RIRM

drukuj