fot. PAP/EPA

Ponad 750 tys. wniosków o prawo pozostania w W. Brytanii po brexicie

Brytyjski rząd otrzymał od obywateli krajów UE mieszkających w Zjednoczonym Królestwie ponad 750 tys. wniosków o przyznanie prawa pozostania i pracy w tym kraju po brexicie; ponad 100 tys. takich wniosków napłynęło do końca kwietnia od polskich obywateli.

W Wielkiej Brytanii mieszkają obecnie ponad 3 miliony obywateli z krajów UE, dla których wyjaśnienie ich przyszłej sytuacji po brexicie jest żywotną sprawą.

Szef brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Sajid Javid wypowiadając się w tej sprawie oświadczył w czwartek: „Obywatele Unii Europejskiej są naszymi przyjaciółmi, sąsiadami i kolegami, którzy tak wiele uczynili dla naszego kraju. Niezależnie od tego, jak zakończy się sprawa brexitu, pragniemy, aby pozostali”.

Dodał, że jak dotąd pragnienie skorzystania z prawa do pozostania wyraziło 750 tys. osób.

Polacy, według agencji Reuters, która powołuje się na oficjalne dane rządowe, stanowią największą grupę deklarującą chęć pozostania w Zjednoczonym Królestwie. Wyraziło ją dotąd 103 200 osób. Następne grupy to Rumuni – 89 900 osób, Włosi – 70 800, Portugalczycy – 52 400 i Hiszpanie – 41 800.

Javid określił liczbę 750 tys. jako „niezwykle pozytywną” i wyraził nadzieję na osiągnięcie w najbliższych miesiącach „jeszcze większego sukcesu”.

Największa liczba wniosków o prawo pozostania w Wielkiej Brytanii napłynęła z Anglii – 573 000, następnie ze Szkocji – 31 400, Walii – 9 300 oraz Irlandii Północnej – 6 500.

Termin składania rejestracji upływa 31 grudnia 2020 roku, ale może zostać przedłużony o pół roku w razie osiągnięcia przez brytyjski rząd porozumienia z UE w sprawie warunków opuszczenia Wspólnoty.

PAP/RIRM

drukuj