fot. Monika Bilska

PE: prace w komisjach ws. budżetu Unii Europejskiej

W tym tygodniu europosłowie pracowali w komisjach parlamentarnych przed zaplanowaną sesją plenarną Parlamentu Europejskiego, która rozpocznie się w najbliższą środę w Brukseli i ma potrwać do piątku. W przyszłym tygodniu odbędzie się również szczyt Rady Europejskiej w formie video. Unijni politycy szukają kompromisów mając na uwadze kształt przyszłego wieloletniego budżetu UE.

Ciekawym spotkaniem było ostatnie posiedzenie kontrsprawozdawców opinii Komisji Budżetowej ws. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Posłowie Komisji Budżetowej odnieśli się do sprawy poprawek kompromisowych w aspekcie Just Transition Fund oraz propozycji przyszłych Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027. Chodzi m.in. o problem podejścia PE do zaproponowanej kwoty 30 miliardów euro z funduszu tzw. nowej generacji UE oraz dodatkowych 10 miliardów euro, co ma dać łączną kwotę w wysokości 40 miliardów euro na Just Transition Fund.

W wypracowaniu kompromisów finansowych na poziomie Komisji Budżetowej chodzi o znalezienie porozumienia z poszczególnymi grupami politycznymi Parlamentu Europejskiego m.in. w sprawie osiągania neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do roku 2050.

W posiedzeniu udział wziął europoseł Prawa i Sprawiedliwości Bogdan Rzońca z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Poruszono kilka kwestii. Kształt przyszłych WRF 2021-2027, problem taksonomii jak również Just Transition Fund.

– Cały ten sektor który ma być uzdrawiany: energetyka i środowisko przy pomocy Just Transition Fund wymaga o wiele większych nakładów. Nawet te środki, które obiecujemy sobie w dniu dzisiejszym nie załatwią wszystkich problemów. Będziemy zmagać się z bezrobociem czy upadkami firm – podkreślał europoseł Bogdan Rzońca.

Polski polityk zwrócił uwagę na znaczącą rolę gazu jako źródła przejściowego w Unii Europejskiej.

Musimy pamiętać, że gaz jest mniej emisyjny niż węgiel. To stabilne i pewne źródło energii. Możemy się do niego odwoływać w sytuacjach kryzysowych, tak więc w mojej ocenie nie powinniśmy go eliminować. Należy dać szansę temu stabilnemu źródłu energii. Trzeba myśleć o wypracowaniu odpowiednich kompromisów i budowaniu konkretnych sojuszy w UE – powiedział Bogdan Rzońca. 

Jak zaznaczył, porzucanie pomysłów, które mają na celu budowanie kompromisów będzie szkodziło Unii Europejskiej. Tak się składa, że do sprawy będą mieli okazję odnieść się politycy Rady i Komisji Europejskiej już w najbliższą środę na forum plenarnym Parlamentu Europejskiego.

Dawid Nahajowski, Bruksela/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl