Szef dyplomacji USA odwiedzi Brukselę i Londyn

Sekretarz stanu USA John Kerry w poniedziałek odwiedzi Brukselę i Londyn, gdzie będzie rozmawiał z najwyższej rangi dyplomatami o skutkach referendum, w którym Brytyjczycy zagłosowali w czwartek za wyjściem ich kraju z UE – poinformowały władze USA.

Na skutek czwartkowego referendum Kerry zmienił program swej wizyty we Włoszech. W poniedziałek rano zjawi się w Brukseli, gdzie spotka się z szefową unijnej dyplomacji Federicą Mogherini. Pierwotnie spotkanie to było zaplanowane na niedzielę w Rzymie, Mogherini powiedziała jednak, że w obecnej sytuacji nie może wyjechać z Brukseli. Następnie Kerry uda się do Londynu na rozmowy z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Philipem Hammondem, po czym wróci do Waszyngtonu.

Celem wizyt jest raczej zamanifestowanie wsparcia dla obu stron niż udzielenie konkretnych wskazówek i odpowiedzi, o które trudno na tak wczesnym etapie – zauważa agencja Associated Press.

W przypadku Wielkiej Brytanii wizyta Kerry’ego będzie powtórzeniem deklaracji Waszyngtonu o utrzymaniu „specjalnej relacji” z Wielką Brytanią. Nawet najczarniejsze scenariusze nie przewidują załamania się bliskich więzów kulturowych ani wojskowego sojuszu między obu krajami, jednak otwarta pozostaje kwestia, jak w zmienionej sytuacji będą ewoluowały dwustronne stosunki na linii Waszyngton-Londyn – zaznacza AP.

Z drugiej strony obecność Kerry’ego w sercu UE, Brukseli, ma podkreślić poparcie USA dla projektu europejskiego, zwłaszcza biorąc pod uwagę spekulacje o możliwych kolejnych secesyjnych referendach w innych krajach UE.

Administracja prezydenta USA Baracka Obamy uważa silną Unię Europejską za gwaranta stabilności na Starym Kontynencie oraz za kluczowego partnera w zapewnieniu bezpieczeństwa w niestabilnych regionach świata – zarówno tych bliższych, jak Afryka Północna i Bliski Wschód, jak i dalszych, jak Afganistan. Waszyngton liczy też na wsparcie UE w egzekwowaniu sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję za jej rolę w aneksji Krymu i konflikcie zbrojnym na wschodzie Ukrainy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl