Premier Beata Szydło: Nie ma wprowadzonych żadnych zmian, które mogłyby naruszać praworządność

Nie ma wprowadzonych żadnych zmian, które mogłyby w jakikolwiek sposób naruszać praworządność w Polsce – powiedziała premier Beata Szydło pytana o słowa rzeczniczki Departamentu Stanu USA.

Rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert oświadczyła w piątek, że wprowadzane przez polskie władze reformy sądownictwa powinny być zgodne z konstytucją RP i z międzynarodowym prawem; Polska powinna szanować niezawisłość sądów i podział władzy. Na briefingu Heather Nauert przypomniała, że Stany Zjednoczone „wyrażały obawy o praworządność i rozwój sytuacji w Polsce”.

Premier została zapytana o tę wypowiedź rzeczniczki Departamentu Stanu USA na piątkowej konferencji prasowej w trakcie unijnego szczytu w Tallinie.

„Nie znam tej wypowiedzi; ja nie wiem czy to jest wypowiedź polityka, czy to jest stanowisko Departamentu Stanu” – odpowiedziała Beata Szydło.

„Cóż, na świecie dużo rzeczy się dzieje i państwa przyglądają się, oceniają sytuację polityczną w Polsce. Nie ma wprowadzonych żadnych zmian, które mogłyby w jakikolwiek sposób naruszać praworządność” – oświadczyła szefowa rządu.

„Toczymy dialog z Komisją Europejską i tyle” – dodała.

Na briefingu Heather Nauert przypomniała, że Stany Zjednoczone „wyrażały obawy o praworządność i rozwój sytuacji w Polsce”. Zapewniła, że USA z bliska przyglądają się rozwojowi sytuacji w Polsce.

„Polska oczywiście jest ważnym przyjacielem Stanów Zjednoczonych. Wierzymy, że zdrowa i silna demokracja w Polsce jest istotnym elementem stosunków amerykańsko-polskich” – oświadczyła rzeczniczka.

Heather Nauert dodała, że Departament Stanu USA „wie o nowych propozycjach prezydenta (Andrzeja) Dudy dotyczących reformy sądownictwa” i z bliska będzie śledził „nadchodzące dyskusje parlamentu na ten temat”.

„Liczymy, że nasi sojusznicy będą zachowywali mocne demokratyczne instytucje, gospodarkę i zdolności obronne. Będziemy nadal bardzo uważnie się temu przyglądać, ale chcę podkreślić, jak ważna jest silna i zdrowa demokracja w Polsce” – powiedziała Heather Nauert.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl