Rosja rozpocznie operację lądową w Syrii?

Rosja jest gotowa do rozpoczęcia operacji lądowej w Syrii. Na razie to tylko spekulacje Amerykanów, którzy bacznie przyglądają się interwencji Moskwy w Syrii. Stany Zjednoczone niepokoi fakt, że w ostatnim czasie Moskwa przerzuciła do syryjskich baz ciężki sprzęt wojskowy. Kierując się sprawdzoną metodą, rosyjskie MSZ wszystkiemu zaprzecza.

Rozpoczęte w środę naloty Rosji w Syrii budzą wiele kontrowersji. Moskwa tłumaczy, że atakuje bojowników z tzw. Państwa Islamskiego. Jednak koalicja pod wodzą Stanów Zjednoczonych – która od roku prowadzi naloty z powietrza na cele dżihadystów w Syrii i Iraku – zarzuca Rosji atakowanie syryjskiej opozycji.

Teraz Amerykanie snują kolejne podejrzenia. Według nich Rosja w najbliższym czasie rozpocznie operację naziemną w Syrii i to nie bezpośrednio pod swoją flagą. Stany Zjednoczone nie wykluczają udziału rosyjskiego batalionu ochotniczego w szeregach armii Baszara el-Asada.

Tymczasem wiceminister spraw zagranicznych Rosji Michaił Bogdanow stanowczo zaprzecza tego typu doniesieniom i przypomina słowa Władimira Putina, który zapewniał, że jego kraj jest gotowy tylko do prowadzenia operacji lotniczej. Mimo to Rosja nie ma zamiaru poprzestać na Syrii i już rozważa możliwość udziału swych sił powietrznych w Iraku.

 

TV Trwam News

drukuj