Unia Europejska bez Wielkiej Brytanii?

Wielka Brytania rozpoczyna renegocjację swojego członkostwa w Unii Europejskiej. Brytyjski premier David Cameron wysłał do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska oficjalny list dotyczący czterech kluczowych obszarów polityki europejskiej.

W sześciostronicowym liście skierowanym do szefa Rady Europejskiej, David Cameron zwrócił się o stworzenie przestrzeni na negocjacje, które przyczynią się do osiągnięcia wspólnego celu dla Wielkiej Brytanii oraz Unii Europejskiej. Renegocjacje członkostwa Wielkiej Brytanii z Unią Europejska związane są z referendum, w którym Brytyjczycy zdecydują o pozostaniu we Wspólnocie. Dzięki plebiscytowi rząd Camerona ma mocną pozycję wyjściową w negocjacjach.

– Jeśli zdecydujemy w referendum, aby opuścić struktury Unii Europejskiej, nie będzie już możliwości żadnych renegocjacji i kolejnego referendum. Dlatego zwracam się do europejskich przywódców z którymi negocjuję, że jest to nasza jedyna szansa, aby to nowe prawo było zarówno dla Wielkiej Brytanii jak i całej Unii Europejskiej – powiedział David Cameron, premier Wielkiej Brytanii.

Premier brytyjskiego rządu oczekuje „formalnego, prawnie wiążącego i nieodwracalnego” wyłączenia Wielkiej Brytanii z koncepcji „coraz ściślejszej Unii Europejskiej”. David Cameron chciałby także stworzenia mechanizmu, który pozwalałby na odrzucanie prawa europejskiego przez parlamenty narodowe.

– Nie sugerujemy prawa weta dla każdego parlamentu krajowego. Zdajemy sobie sprawę, że w Unii Europejskiej jest 28 państw, a to oznaczałoby impas. Chcielibyśmy jednak zobaczyć nowy układ, w którym spotykałyby się parlamenty narodowej i miałyby możliwość odrzucenia prawa europejskiego, które nie jest w ich interesie – dodał Cameron.

Referendum, które zadecyduje o „być albo nie być” Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, odbędzie się prawdopodobnie w połowie 2016 roku.

 

TV Trwam News/RIRM

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl