Papież Franciszek: Niech Bóg błogosławi Polskę 

Podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie papież Franciszek wspomniał o Święcie Niepodległości w Polsce. Przytoczył słowa Jana Pawła II o tym, że nie można zrozumieć historii Polski bez Chrystusa. „Niech Bóg błogosławi Polskę” – powiedział Papież.

– Dzisiaj w Polsce obchodzone jest Święto Niepodległości. W kontekście tego wydarzenia pragnę wspomnieć to, co powiedział święty Jan Paweł II: „Nie można bez Chrystusa zrozumieć dziejów Polski.” – powiedział Papież do Polaków obecnych na placu Świętego Piotra. Słowa te polski papież wypowiedział w Warszawie podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny w 1979 roku.

– Służąc Ojczyźnie, trwajcie w wierności Ewangelii i tradycji Ojców. Niech Bóg błogosławi Polskę i każdego z was – dodał papież Franciszek.

W dzisiejszej katechezie Ojciec Święty Franciszek mówił o życiu rodzinnym, byciu razem i postawie dzielenia się dobrami życia i radości. To cenna cnota – powiedział Papież. Dodał, że jej symbolem jest rodzina zgromadzona wokół stołu domowego.

Ojciec Święty podkreślił, że bycie razem jest pewnym termometrem mierzącym zdrowe relacje. Jeśli jednak w rodzinie coś nie gra. Spotkania przy stole odbywają się w ciszy lub zakłóca je telewizor, komputer. Lekarstwem na wszystkie zamknięcia jest Eucharystia – wskazał papież Franciszek.

–  Eucharystia i karmiące się nią rodziny mogą przezwyciężać zamknięcia i budować pomosty akceptacji i miłości. Tak, Eucharystia Kościoła rodzin zdolnych do przywrócenia wspólnocie czynnego zaczynu bycia razem i wzajemnej gościnności jest szkołą ludzkiej integracji, która nie obawia się wyzwań – wskazał papież Franciszek.  

Na zakończenie zachęcił wiernych do modlitwy, by to rodzinne, bycie razem mogło wzrastać i dojrzewać w okresie łaski zbliżającego się Jubileuszu Miłosierdzia.

RIRM

drukuj