fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Widowisko historyczne „Orzeł i Krzyż”

W Murowanej Goślinie pod Poznaniem można oglądać plenerowe widowisko historyczne „Orzeł i Krzyż”, w którym występuje aż 300 aktorów – amatorów. Półtoragodzinny spektakl ukazuje historię Polski od zarania dziejów po „Solidarność” i św. Jana Pawła II.

„Orzeł i Krzyż” to zapierająca dech w piersiach lekcja historii Polski.

Tomasz Łęcki, prezes stowarzyszania „Dzieje” i pomysłodawca całego przedsięwzięcia wyjaśnia, na jakich tematach skupia się „Orzeł i Krzyż”.

– W ubiegłym roku w sposób szczególny widowisko dedykowane było 1050 rocznicy Chrztu Polski. W roku obecnym jak i przyszłym staramy się podkreślić znaczenie niepodległości. W końcu zbliża się 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę – mówi Tomasz Łęcki.

W widowisku bierze udział ponad 300 aktorów – amatorów. Jednym z nich jest Aleksandra Szymczak. W przedstawieniu gra aż dziewięć ról.

– Jesteśmy już po premierze i dzisiejsze widowisko jest dla aktorów troszeczkę lżejsze. Wiem na przykład, ile mam czasu między scenami na przebranie się. Co w moim przypadku, kiedy gram  9 ról – do każdej muszę mieć inny kostium – jest istotne – tłumaczy Aleksandra Szymczak, wolontariuszka biorąca udział w przedstawieniu.

Na scenie o powierzchni 44 tysięcy metrów kwadratowych w półtorej godziny  prezentowanych jest 1000 lat naszej historii.

Jak tłumaczy Marcin Matuszewski, reżyser spektaklu, tegoroczną nowością są sceny z czasów PRL.

– Jest taka scena, którą nazywamy sceną komunizmu. Natomiast jest to de facto jedyna zupełnie nowa scena. Kilka ich przebudowaliśmy, żeby były bardziej zrozumiałe. Nie wszyscy są, znawcami historii, w związku z czym trochę je uprościliśmy w odbiorze – wskazuje reżyser spektaklu.

Kluczową postacią dla widowiska jest Stańczyk będący narratorem i przewodnikiem po historii Polski. W tę rolę wcielił się Dominik Paszkiewicz, mieszkaniec Murowanej Gośliny.

– Można powiedzieć, że teatr to moja wielka pasja, dlatego bardzo łatwo zachęcić mnie do tego typu wydarzeń. Występowałem chociażby tutaj jako Wespazjan Kochowski dwa lata temu, czy Rejtan w zeszłym roku –  mówi Dominik Paszkiewicz.

Spektakl wystawiany jest w weekendy do 29 lipca. Więcej informacji o przedstawieniu można znaleźć na stronie:  http://parkdzieje.pl/

TV Trwam News/RIRM

drukuj