Wiceszef MSZ: Polska gotowa do sensownych kompromisów w UE

Polska jest gotowa do sensownych kompromisów w Unii Europejskiej – powiedział wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Konrad Szymański. Wiceminister odpowiedzialny za sprawy europejskie przedstawił w Sejmie informację nt. działań Polski na forum UE w drugim półroczu 2016 r.

W tym czasie przewodnictwo w Radzie UE sprawowała Słowacja.

Te sześć miesięcy pokazało, że Polska jest gotowa do kompromisów w UE w każdej ważnej sprawie – mówił wiceminister Konrad Szymański. Dodał, że jest tylko jedno kryterium – polski interes: gospodarczy, polityczny i bezpieczeństwa.

– Jestem przekonany, że w 95 proc. wypadków jest stosunkowo łatwo znaleźć taki kompromis. Jeśli założymy, że musimy na zasadzie zgody, konsensusu definiować cele, którym Unia ma się oddawać, odrzucać cele, którymi Unia się nie powinna oddawać, i dobierać również środki, instrumenty, które będą akceptowane dla każdego państwa członkowskiego – małego i dużego. Myślę, że to jest dość klarowna propozycja. Ona jest coraz lepiej rozumiana, jak sądzę. Myślę, że ona może pomóc nie tylko Polsce, bo Polska sobie da radę, natomiast może pomóc Unii Europejskiej, żeby odzyskać pewien – może trochę wyższy niż dziś – poziom politycznej jedności, a także poziom politycznej efektywności – mówił wiceminister.

W ocenie wiceministra, kwestia wspólnego rynku będzie jednym z najbardziej niedostrzeganych problemów integracji europejskiej w najbliższych latach.

Posłowie Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego w piątkowej sejmowej debacie skrytykowali omawiany okres działań rządu na forum UE. Pozytywnie działania rządu oceniło Prawo i Sprawiedliwość, a przedstawiciel klubu Kukiz’15 podkreślił, że wiceszef MSZ dobrze zdiagnozował drugie półrocze 2016 r.

RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl