Komitet Stały Rady Ministrów o obniżeniu wieku emerytalnego

W czwartek Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się opinią rządu wobec prezydenckiego projektu obniżenia wieku emerytalnego. Przywraca on wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, bez wprowadzania dodatkowych warunków.

Omawiane są jeszcze wysokość minimalnej emerytury i renty oraz wariant zasad waloryzacji emerytur i rent w 2017 roku.

Warianty te mają się mieścić w granicach kwot przyszłorocznej waloryzacji oraz rezerwy na ewentualny jednorazowy zasiłek dla osób z najniższym świadczeniem.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podkreśliła, że rząd chce, by kwota najniższych emerytur i rent była podwyższona.

– Ze strony Rady Ministrów i pani premier padła propozycja przygotowania przez ministerstwo takich wariantów, które wykorzystując te środki przeznaczone na waloryzację, a więc 1 mld 680 mln zł, które są w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych plus te 1,5 mld zł przeznaczone na ewentualne dodatki, żeby zaproponować nowy mechanizm waloryzacji albo poniesienia najniższych świadczeń emerytalnych plus waloryzacja. Jesteśmy na etapie przygotowywania tych wariantów. Co do wyboru, to ta decyzja jeszcze nie zapadła. Jesteśmy jeszcze na etapie liczenia – powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

Podwyższenie kwoty najniższego świadczenia dotyczyłoby zarówno emerytur rolniczych, jak i wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Według wskaźników inflacji w latach 2008-2015 powinny one wynieść obecnie 1014,94 zł dla emerytur i 778, 26 zł dla rent.

Od 1 marca br. kwota najniższych świadczeń dla emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej wynosi 882,56 zł.

RIRM

drukuj