Rząd zajmie się dziś specustawą o nadzwyczajnych środkach w służbie zdrowia

We wtorek na posiedzeniu Rady Ministrów zostanie uzgodniony projekt ustawy o nadzwyczajnym sposobie wydatkowania środków w służbie zdrowia, tzw. specustawy – poinformowała wczoraj wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala.

Podczas poniedziałkowego spotkania w Naczelnej Izbie Lekarskiej Katarzyna Głowala przekazała, że „we wtorek na posiedzeniu rządu będzie uzgadniany projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej, w skrócie tzw. specustawa”.

Jak wyjaśniła, ustawa ta jednorazowo zwiększa nakłady na ochronę zdrowia. Zaplanowano w niej 281 mln zł, które – jak mówiła – pójdą przede wszystkim na wyposażenie dużych ośrodków onkologicznych w sprzęt do kompleksowego leczenia raka piersi. Dodała, że dzięki tym środkom szpitale neonatologiczne zostaną doposażone w sprzęt dla noworodków.

„Chcemy też zakupić to, co było zapowiadane, czyli wyposażenie gabinetów pielęgniarskich i stomatologicznych, łącznie z dentobusami, do szkół” – poinformowała.

„Oprócz tego prawdopodobnie w tym tygodniu, poza specustawą, Ministerstwo Zdrowia dostanie ok. 300 mln zł na sfinansowanie zakupu sprzętu dla szpitali klinicznych, dla szpitali, powiedzmy, tych podstawowych” – przekazała Katarzyna Głowala.

Jak wskazała wiceminister „To ok. 500 wniosków, które zostały złożone przez poszczególne podmioty z całej Polski. W tym tygodniu ruszymy z przetargami, żeby jak najszybciej zrealizować wydatkowanie tych 300 mln zł”.

Katarzyna Głowala podkreśliła, że „tym, co trzeba zrobić w ochronie zdrowia, tym, czego oczekują pacjenci, świadczeniodawcy, zarządzający w ochronie zdrowia, jest zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia”. Jak zaznaczyła, za zwiększeniem nakładów powinno iść efektywne wydatkowanie środków. Przypomniała, że planowany jest wzrost nakładów na służbę zdrowia do 6 proc. PKB w ciągu 10 lat.

„Do zespołu ds. spraw programowania prac rządu został złożony projekt ustawy, który konsekwentnie i zgodnie z zapowiedziami zwiększa nakłady na służbę zdrowia – do 6 proc. w przeciągu 10 lat. Projekt ujrzy światło dzienne po zakończeniu prac nad projektem budżetu na rok 2018” – poinformowała.

Katarzyna  Głowala powiedziała, że w resorcie zdrowia trwają prace, by w tym roku zapłacić szpitalom za bieżące nadwykonania z tego roku.

„Trwają prace, żeby postarać się zapłacić bieżące nadwykonania wszystkich szpitali z tego roku, żeby placówki weszły w sieć szpitali z pustym kontem” – wyjaśniła. Zastrzegła jednak, że prace trwają i „nie chciałaby się odkrywać, bo jest to decyzja przede wszystkim Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia”.

„Chciałabym tylko to zapowiedzieć” – dodała.

Wiceminister zapewniła, że resort konsekwentnie dąży do zwiększania nakładów.

„Polska w rankingu krajów europejskich zajmuje jedno z ostatnich miejsc pod względem  nakładów na ochronę zdrowia – 4,5 proc. PKB, gdzie średnia unijna wynosi 6-6,5 proc.” – zaznaczyła.

PAP/RIRM

drukuj