fot. PAP/Paweł Supernak

Kryzys lekowy zażegnany

Leki są już w Polsce, zostały dostarczone do hurtowni – poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski. W ciągu najbliższych dni pacjenci nie będą już mieli problemów z zakupem poszczególnych lekarstw.

– Rozmawialiśmy z producentami, te leki już są na terenie Polski dostarczone do hurtowni, za chwilę będą przekazywane dalej – poinformował minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

Cukrzycy, pacjenci z chorobami płuc czy tarczycy wkrótce będą mogli kupić swoje leki. Pozostałe lekarstwa będą zastępowane innymi – powiedziała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

– Apteki będą polecały zamienniki leków, które są równoważne z lekami oryginalnymi. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie sytuacja ulegnie poprawie – wskazała.

Także rodzice nie muszą obawiać się o szczepienia dla swoich dzieci. Istnieją zapasy szczepionek – poinformował Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

– Wszystkie dzieci będą zaszczepione w terminie. Mamy także wiedzę o pełnej dostępności do szczepień zalecanych. Wszystkie szczepionki zalecane są dostępne w aptece – zapewniał.

Kryzys lekowy miał związek m.in. z funkcjonowaniem mafii lekowych oraz z problematyczną dostawą niektórych składników z Chin.

– Oczywiście one wynikają z problemów, które są ogólnoeuropejskie, natomiast polskiego pacjenta to nie może dotykać w sposób bezpośredni – podkreślał minister Łukasz Szumowski.

Dlatego też Ministerstwo Zdrowia uruchamia specjalną infolinię, dzięki której od poniedziałku będzie można się dowiedzieć, w której najbliższej aptece znajduje się nasz lek. Wystarczy zadzwonić pod bezpłatny numer 800 190 590.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj