Założenia Komisji ds. Etyki w Ochronie Zdrowia pomijają dobro pacjenta

Konflikt interesów w ochronie zdrowia czy dostęp pacjentów do świadczeń – to zagadnienia, jakimi zajmie się powołana przy resorcie zdrowia Komisja ds. Etyki w Ochronie Zdrowia. Efektem prac mają być m.in. „praktyczne wskazówki postępowania” dla lekarzy.

Według Ministerstwa Zdrowia, komisja ma też zająć się „definiowaniem i analizowaniem problemów etycznych, formułowaniem zasad i praktycznych wskazówek postępowania oraz wskazywaniem typowych okoliczności i kontekstów, w jakich dane problemy etyczne występują lub mogą wystąpić”.

Senator Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia zaznacza, że w założeniach nowo powstałej komisji nie bierze się pod uwagę dobra pacjenta.

– Komisja etyki, która występuje przy ministrze zdrowia jest bardzo dziwnym tworem. Generalnie mnie ona nie odpowiada, ponieważ ma głównie ogromny przechył lewicowy i liberalny, tzn. pacjent jest pewnym dodatkiem do tego, czym komisja etyki ma się zajmować. Nie tak dawno sprawa dotyczyła etyki lekarskiej, kwestii udzielania pomocy przez lekarza pacjentom oraz stosowania tzw. klauzuli sumienia. Teraz okazało się, że trzeba będzie się zajmować dostępem naszych chorych do świadczeń zdrowotnych. Wydaje mi się, że od tego jest minister, a nie żadna komisja. Nie bardzo wiem, na czym ma polegać nauczanie etyki lekarzy, którzy za swoją pracę nie dostają zapłaty – powiedział były wiceminister zdrowia.

Senator Bolesław Piecha dodaje, że minister zdrowia powinien się skupić na wprowadzeniu jakichkolwiek działań systemowych, które w dużej mierze poprawiłyby sytuację w Służbie Zdrowia.

– Aż się prosi, żeby były działania systemowe. Dzisiaj problemem jest kolejka do lekarza specjalisty, kolejka do badania specjalistycznego, tomografu komputerowego, kolejka do szpitala. Dzisiaj problemem jest niewykupywanie leków w aptece, gdyż brakuje pieniędzy, a nie uczenie lekarzy jak mają etycznie lub mniej etycznie ustawiać ludzi w kolejkach. To, czy to jest etyczne czy nie nazywano kiedyś bardzo nieładnym słowem – selekcją, czyli wybieraniem pacjentów lepszych i gorszych. Jeżeli ta komisja ma etycznie usprawiedliwiać takie oto zadania, to ja jestem absolutnie przeciwnikiem takich działań moralnych i etycznych w polskiej ochronie zdrowia – podkreślił senator Bolesław Piecha.

Powołana w maju przez ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza Komisja ds. Etyki w Ochronie Zdrowia jest jego organem pomocniczym.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl