fot. pixabay.com

Braki wśród leków

Trwają prace dotyczące stworzenia przepisów umożliwiających reglamentację leków, z których zakupem są trudności. Regulacje – jak podaje resort zdrowia – są przedmiotem debaty Komitetu Stałego Rady Ministrów. O sprawie pisze „Rzeczpospolita”.

Przygotowywane przepisy mają ograniczyć maksymalną ilość produktów leczniczych czy wyrobów medycznych, możliwą do wydawania pacjentowi w określonym czasie lub w określonym wskazaniu.

Podjęcie prac nad regulacjami to odpowiedź na sygnały o problemach z dostępnością niektórych leków, jakie napływają do Ministerstwa Zdrowia.

Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, mówi, że problemy są m.in. z dostępnością leków przeciwcukrzycowych i antybiotyków.

Chodzi o antybiotyki najbardziej popularne, które brane są miliony razy w ciągu roku przez Polaków. Mamy także problemy z dawkami dziecięcymi tych antybiotyków. Problem dotyczy także leków przeciwcukrzycowych, leków, które stosowane są w leczeniu chorób psychicznych, niektórych leków przeciwpadaczkowych, kilku leków przeciwbólowych stosowanych w nowotworach. Tych leków, których brakuje jest naprawdę sporo (…). To nie są braki, które dotyczą tylko Polski. Wiemy, że boryka się z tym cała Europa –  mówi wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Marek Tomków wyraził zadowolenie z faktu, że rząd dostrzegł problem z dostępnością niektórych leków i są podejmowane stosowne reakcje.

Dotychczas – jak powiedział wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – resort zdrowia utrzymywał, że problemu nie ma.

RIRM

drukuj