fot. twitter.com/MZ_GOV_PL

MZ: 521 hospitalizowanych, ponad 3 tys. osób w kwarantannie, prawie 18 tys. pod nadzorem. Do wojewodów z rezerwy budżetowej przekazano już ponad 92,5 mln zł na zakupy dla szpitali

521 osób w kraju jest hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem; 3151 osób objęto kwarantanną, 17 784 przebywa pod nadzorem epidemiologicznym – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie liczba zakażonych wzrosła do 68, w tym dwie osoby zmarły. Ministerstwo wskazało również, że do wojewodów z rezerwy budżetowej przekazano już ponad 92,5 mln zł na zakupy dla szpitali.

W piątek wieczorem zmarła druga osoba zakażona koronawirusem. To 73-letni mężczyzna, który w stanie ciężkim przebywał we wrocławskim szpitalu (woj. dolnośląskie) i miał choroby współistniejące.

Resort zdrowia o pierwszym polskim przypadku pacjenta zarażonego koronawirusem poinformował 4 marca, ponad tydzień temu. Był to mężczyzna, który przyjechał z Niemiec autokarem. Trafił on do szpitala zakaźnego w Zielonej Górze. Obecnie osoby, u których wykryto tę chorobę, przebywają m.in. w placówkach we Wrocławiu, Warszawie, Ostródzie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Leżajsku, Łodzi i Lublinie.

Pod koniec lutego, zanim potwierdzono w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk informował, że premier Mateusz Morawiecki uruchomił 100 mln zł, o które szybką ścieżką za pośrednictwem wojewodów, będą mogły starać się szpitale na uzupełnienie tego, co niezbędne jest do przyjmowania pacjentów z koronawirusem.

W pierwszym tygodniu marca minister zdrowia Łukasz Szumowski przekazał, że ze szpitali spłynęły wnioski o dodatkowe środki.

Z danych udostępnionych w piątek wynika, że 8 marca do wojewodów skierowano środki w wysokości ponad 92,5 mln zł.

Do województwa dolnośląskiego skierowano 8,2 mln zł, kujawsko-pomorskiego – 5,6 mln zł; lubelskiego 6,5 mln; lubuskiego – 4,8 mln; łódzkiego 6,2 mln; małopolskiego – 7,4 mln; mazowieckiego 7,4 mln; opolskiego 3,5 mln; podkarpackiego 5,1 mln; podlaskiego 3,3 mln zł; pomorskiego 5,8 mln; śląskiego 8,4 mln; świętokrzyskiego 3,4 mln; warmińsko-mazurskiego 2,8 mln; wielkopolskiego 7,7 mln zaś do zachodniopomorskiego 5,9 mln zł.

Polsce potwierdzono dotąd 68 przypadków zakażenia koronawirusem, dwie osoby zmarły.

PAP

drukuj