fot. Katarzyna Cegielska

Min. A. Moskwa: W Polsce potencjał geotermalny to 60 proc. naszego kraju. Na pewno zwiększyło się wykorzystanie geotermii dzięki inwestycji w Toruniu

W Polsce potencjał geotermalny to 60 proc. naszego kraju. Wykorzystane jest tylko 30 procent. Wierzę, że dzięki tej inwestycji jest teraz więcej wykorzystane niż 30 procent. Na pewno zwiększyło się wykorzystanie geotermii w Polsce dzięki inwestycji w Toruniu – powiedziała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, na konferencji „Bezpieczeństwo Energetyczne Polski” w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

12 października 2022 roku (w środę) miało miejsce uroczyste otwarcie i poświęcenie toruńskiej ciepłowni geotermalnej. W wydarzeniu udział wzięli m.in. ks. bp Józef Szamocki, biskup pomocniczy diecezji toruńskiej; wicepremier, minister aktywów państwowych, Jacek Sasin; minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa, a także dyrektor finansowy Fundacji „Lux Veritatis”, Lidia Kochanowicz-Mańk. Uroczystości przewodniczył inicjator przedsięwzięcia, o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR. [czytaj więcej]

Przy okazji otwarcia toruńskiej geotermii odbyła się konferencja pt. „Bezpieczeństwo Energetyczne Polski” . List do uczestników wydarzenia skierował prezydent RP, Andrzej Duda oraz wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości”, Jarosław Kaczyński. [czytaj więcej]

 

Minister klimatu i środowiska zwróciła uwagę, że 12 października 2022 roku to bardzo ważny dzień, bo nastąpiło otwarcie toruńskiej geotermii.

– W Polsce potencjał geotermalny to 60 proc. naszego kraju. Wykorzystane jest tylko 30 procent. Wierzę, że dzięki tej inwestycji jest teraz więcej wykorzystane niż 30 procent. Na pewno zwiększyło się wykorzystanie geotermii w Polsce dzięki inwestycji w Toruniu – powiedziała min. Anna Moskwa.

Szefowa resortu klimatu zwróciła się z prośbą do inwestorów i wykonawców toruńskiej geotermii.

– Samorządy narzekają, że nie wiedzą, jak wykonać taką inwestycję. To jest inwestycja pięknie wykonana. Mam ogromną prośbę, żeby wykonawcy podzielili się wiedzą o tym, jak takie piękne inwestycje wykonywać. To wielkie zadanie dla geotermii i dla całego zespołu wykonawczego. My [Ministerstwo Klimatu i Środowiska– red.] również służymy pomocą, żeby zorganizować spotkania z samorządami, żeby opowiedzieć, że to wcale nie jest trudne, że to się opłaca i pokazać, jak można się dzielić energią – wskazała minister klimatu.  

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  (NFOŚiGW) zdecydował się w 100-procentach finansować wszystkie odwierty.

– To jest duże ryzyko, bo nigdy nie wiadomo, jaki będzie efekt końcowy takiego odwiertu. Dlatego „zdejmujemy” to ryzyko ze wszystkich wykonawców i samorządów. O tym trzeba opowiadać – zaznaczyła min. Anna Moskwa. 

radiomaryja.pl

drukuj