Konferencja naukowa nt. „Między mistyką a codziennością”

W roku kolejnego jubileuszu urodzin Magdaleny Mortęskiej, 2 grudnia br., Kuria Diecezji Toruńskiej, Wyższe Seminarium Duchowne w Toruniu oraz toruński Oddział Polskiego Towarzystwa Teologicznego organizują konferencję naukową pt. „Między mistyką a codziennością. Magdalena Mortęska i jej rola w reformie trydenckiej”.

Konferencja odbędzie się w Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu (pl. Frelichowskiego 1) Sympozjum rozpocznie się o godz. 9.00 Mszą św. odprawioną w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego pod przewodnictwem ks. bp. dr Andrzeja Suskiego – Biskupa Toruńskiego.

***

Magdalena Mortęska urodziła się w 1554 r. w Pokrzywnie, jako najmłodsza z dzieci podkomorzego chełmińskiego Melchiora Mortęskiego i Elżbiety Kostrzanki z Sztemberku, siostry późniejszego biskupa chełmińskiego Piotra Kostki. Wiosną 1579 r., w wieku 25 lat, wbrew woli ojca zdecydowała się wstąpić do opustoszałego wówczas klasztoru chełmińskiego. 4 czerwca 1579 r. złożyła śluby, a tydzień później biskup Piotr Kostka konfirmował ją na ksienię klasztoru chełmińskiego.

Matka Mortęska dokonała reformy zakonu, zgodnie z wytycznymi Soboru Trydenckiego, zarówno pod względem duchowości, jak i prawa zakonnego. Odnowiona wspólnota zakonna stworzyła kongregację chełmińską składającą się z ok. 20 klasztorów, zjednoczonych przez te same, dokładnie spisane i przestrzegane prawa i zwyczaje, dbających o wspólnego ducha kongregacji przez jednolitą formację.

Dla współsióstr stanowiła wzór żarliwej pobożności, ale była także świetną administratorką. Sprawy nowych fundacji przeprowadzała przez wszystkie trudności z wielką energią i zrównoważeniem. Bardzo zabiegała o jedność w samej wspólnocie.

U współczesnych cieszyła się wielkim autorytetem zarówno ze względu na pobożność i dzieło reformy, jak i z powodu nieprzeciętnego intelektu i zmysłu prawnego.

Po śmierci, która nastąpiła 18 lutego 1631 r., M. Mortęska została otoczona kultem, który w klasztorach benedyktynek przetrwał do początku XX w. Jej ciało spoczywa
w podziemiach kościoła poklasztornego w Chełmnie. Proces beatyfikacyjny rozpoczynany był na przestrzeni wieków już dwa razy.

***

Program sympozjum przedstawia się następująco:

10.00 – Otwarcie Sympozjum – bp Andrzej Suski.
10.30 – Specyfika procesu historycznego na przykładzie procesu ksieni Magdaleny Mortęskiej – ks. dr Sławomir Oder.
11.00 – Tajemnica cierpienia i męki Chrystusa w świetle pism Magdaleny Mortęskiej – ks. prof. dr hab. Mirosław Mróz.
11.30 – Zreformowana reguła św. Benedykta z deklaracjami, jako droga odnowy i odrodzenia zakony – s. Małgorzata Borkowska OSB.
12.00 – Wpływ Magdaleny Mortęskiej na rozwój szkolnictwa katolickiego – prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski.
12.30 – dyskusja, przerwa.
14.00 – Magdalena Mortęska a fundacja klasztoru benedyktynek w Sandomierzu – dr hab. Anna Sztylar.
14.30 – Zdolności menadżerskie jednookiej ksieni – dr Żaneta Sztylc.
15.00 – Specyfika psalmodii Godzin tradycji benedyktynek w świetle źródeł rękopiśmiennych – prof. dr hab. Czesław Grajewski.
15.30 – dyskusja, zakończenie.

FormatFactoryMiędzy mistyką a codziennością

Kliknij, aby powiększyć

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl