fot. facebook.com/diecezjatorun

Toruń: Rozpoczęła się peregrynacja obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy

W Toruniu rozpoczęła się peregrynacja obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Wizerunek w każdy kolejny dzień trafi do innego kościoła w diecezji toruńskiej. Wydarzenie ma upamiętnić coroczne procesje, które ulicami Torunia przechodziły 27 czerwca w święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Peregrynacja ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy rozpoczęła się wczoraj w Katedrze Toruńskiej.

– Czuję się jak w tajemnicy nawiedzenia. Matka Boża przybywa do nas i możemy wołać: „skądże mi, że Matka naszego Pana przychodzi do nas” – powiedział ks. Marek Rumiński, proboszcz parafii katedralnej w Toruniu

– Ma to miejsce po raz pierwszy w historii. Jest to nawiązanie do procesji, tradycyjnej procesji z ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy – która jest główną patronką diecezji toruńskiej – ulicami Torunia – zaznaczył  o. Wojciech Zagrodzki CSsR, kustosz parafii MBNP w Toruniu.

Procesja ma swoją długoletnią tradycję. Po raz pierwszy ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy przeszła ulicami Torunia 27 czerwca 1947 roku. W tym roku, ze względu na epidemię, ulice będą puste.

– Wtedy, kiedy planowaliśmy, kiedy trzeba było planować procesję, jeszcze epidemia była w bardzo zaawansowanym stanie. Istniały ogromne ograniczenia, nie było możliwości organizowania procesji. I wtedy pojawiła się myśl: zamiast mieszkańcy do Matki Bożej, w tym roku Matka Boża pójdzie do mieszkańców – akcentował o. Wojciech Zagrodzki CSsR.

W diecezji toruńskiej wierni oddają szczególny kult Matce Bożej Nieustającej Pomocy. Nie tylko w jej święto, ale także w cotygodniowych nowennach proszą i dziękują za otrzymane łaski. Jest ich bardzo dużo, ale nie o wszystkich wierni chcą mówić głośno – podkreślił kustosz obrazu o. Wojciech Zagrodzki CSsR.

– Znam człowieka, który jest przekonany, że za przyczyną Matki Bożej Nieustającej Pomocy został uzdrowiony z alkoholizmu. Już kilka lat jest trzeźwym alkoholikiem. I co ciekawe, z wdzięczności on bardzo chętnie rozprowadza ikony Matki Bożej – dodał kustosz parafii MBNP w Toruniu.

Peregrynacja potrwa do soboty. Zakończy ją uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem biskupa toruńskiego ks. bp. Wiesława Śmigla w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na toruńskich Bielanach.

TV Trwam News

drukuj