Czy będzie ugoda ws. cofnięcia dotacji na toruńską geotermię?

Fundacja Lux Veritatis i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzą rozmowy, które mają na celu zawarcie ugody sądowej ws. dotyczącej cofnięcia dotacji na toruńską geotermię.

W 2008 roku Fundusz wypowiedział umowę na dofinansowanie projektu badawczego na kwotę 27 mln zł. Mimo to Fundacja Lux Veritatis dzięki wsparciu milionów osób zdecydowała się na wykonanie odwiertów. W 2009 roku ruszył proces cywilny, jaki Fundacja wytoczyła Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis Lidia Kochanowicz podkreśla, że ta umowa została wypowiedziana z przyczyn politycznych, a nie merytorycznych. Przypomina, że potwierdził to były wicepremier rządu PO – PSL Janusz Piechociński.

Audio MP3

Pobierz

Rozprawa sądowa planowana jest na czwartek. Fundusz złożył jednak wniosek o jej odroczenie.

Przykład geotermii z Torunia został przedstawiony na szczycie klimatycznym w Paryżu.  Toruński odwiert geotermalny nazywany jest przez ekspertów wielkim sukcesem nie tylko w skali krajowej, ale również światowej. Z jednego otworu wydobywczego można uzyskać prawie 700 ton wody na godzinę o temperaturze ponad 60 stopni.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj