fot. PAP/Rafał Guz

[TYLKO U NAS] Dr J. Hajdasz o Stowarzyszeniu Watchdog Polska: Ktoś, kto uważa, że stoi na straży transparentności życia publicznego, sam powinien być bez zarzutu

Ktoś, kto uważa, że stoi na straży transparentności życia publicznego, sam powinien być bez zarzutu. Sam powinien być podmiotem krystalicznie czystym, a tutaj widzimy rodzaj bardzo brudnej gry – mówiła we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja dr Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, wskazując na hipokryzję Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

Sąd Okręgowy w Warszawie w poniedziałkowej rozprawie uwzględnił apelację prokuratury i zadecydował o umorzeniu sprawy wytoczonej zarządowi Fundacji „Lux Veritatis” przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska. Stowarzyszenie złożyło subsydiarny akt oskarżenia z powodu rzekomego nieudzielenia przez Fundację „Lux Veritatis” tzw. informacji publicznej dot. jej finansowania. Sądowa batalia zakończyła się po trzech latach. [czytaj więcej]

– Przez trzy lata sadzano na ławie oskarżonych o. Tadeusza Rydzyka CSsR, o. Jana Króla CSsR i p. Lidię Kochanowicz-Mańk. W pierwszej instancji uniewinniono o. Tadeusza Rydzyka CSsR i o. Jana Króla CSsR, ale stwierdzono winę p. Kochanowicz-Mańk i – podkreślmy – zapadł wyrok, w którym ona została skazana na trzy miesiące więzienia w zawieszeniu na rok i trzy tysiące złotych grzywny – wskazała dr Jolanta Hajdasz.

Gość Radia Maryja zaznaczyła, że wkrótce już nikt nie za bardzo wiedział, o co chodzi w toczącym się postępowaniu, jednak w mediach pojawiły się zdjęcia o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR zasiadającego na ławie oskarżonych. W ten sposób Watchdog osiągnął jeden ze swoich celów. [więcej]

– Tak naprawdę obliczone to było na nadszarpnięcie dobrego oraz pozytywnego wizerunku osób, które zamieszano w ten proces, przeciwko którym on się toczył. Za każdym razem, kiedy odbywała się rozprawa czy miało miejsce jakiekolwiek zdarzenie związane z tym procesem, było przypominane opinii publicznej, o co w tym chodzi, tzn. że jest postępowanie karne przeciwko kierownictwu Fundacji „Lux Veritatis”. Ktoś, kto nie zna sprawy, ktoś, kto nie ma czasu, kto nie zagłębia się w tematy, miał po prostu myśleć (i pewnie wiele osób mogło tak myśleć), że pewnie coś w tym jest, że te osoby siedzą na ławie oskarżonych – zwróciła uwagę dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Jeśli postępowanie potoczyłoby się inaczej i sąd nie uchyliłby wyroku, Fundacja „Lux Veritatis” zostałaby pozbawiona możliwości ubiegania się o środki z publicznych funduszy, co znacznie utrudniłoby jej funkcjonowanie.

Dodatkowo toczące się postępowanie stanowiło reklamę dla Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, ale zagłębienie się w całą sprawę ukazuje jego prawdziwą twarz. [czytaj więcej]

– Ktoś, kto uważa, że stoi na straży transparentności życia publicznego, sam powinien być bez zarzutu. Sam powinien przede wszystkim przestrzegać zasad etyki (…). Sam powinien być podmiotem krystalicznie czystym, a tutaj widzimy rodzaj bardzo brudnej gry, która pod pretekstem dostępu do informacji publicznej była w stanie zwalczać inną organizację pozarządową (…) takimi metodami – mówiła dr Jolanta Hajdasz.

Tym samym przy okazji sprawy został ujawniony pewien bardzo niebezpieczny mechanizm.

– W ten sam sposób Watchdog może potraktować każdą organizację w Polsce, która mu się nie podoba albo co do której będzie miał wątpliwości – stwierdziła rozmówczyni Radia Maryja.

Gość audycji „Aktualności dnia” zaznaczyła, że wytaczając proces o nieujawnienie informacji publicznej, można sparaliżować działalność każdego podmiotu z kategorii organizacji pozarządowych. Nie wszystkie dysponują bowiem funduszami pozwalającymi na prowadzenie postępowania.

– Zupełnie niewinnie można być osobą skazaną karnie. To jest naprawdę wielka szykana. Jest w tej chwili przeogromna luka w prawie, w interpretacji Ustawy o dostępie do informacji publicznej. Co to znaczy „udzielić te informacje”? W którym momencie można powiedzieć, że jest wyczerpany ten rodzaj informacji, który powinien być przekazany? – zwróciła uwagę dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Całość rozmowy z dr Jolantą Hajdasz w audycji „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl