fot. Monika Bilska

Holenderskie sklepy oszukały setki osób

Setki mieszkańców Niderlandów zostało oszukanych przez sklepy, rzekomo sprzedające drewno opałowe przez internet – informowała policja. Oszuści wykorzystują kryzys energetyczny do wyłudzania pieniędzy od Holendrów,  szukających alternatywnego, wobec gazu, sposobu ogrzewania mieszkań.

Z komunikatu policji wynika, że ostatnio napłynęło wiele doniesień o oszustwach, związanych z zakupem drewna.

„W związku z gwałtownym wzrostem cen gazu, wzrosło zapotrzebowanie na palety i drewno opałowe” – twierdzi policja.

Nieuczciwych sklepów jest co najmniej 60 – wynika z ustaleń funkcjonariuszy.

„Ofiary zamawiają w nich drewno opałowe, płacą za towar, ale ostatecznie nic nie otrzymują” – wyjaśniła.

„Przestępcy śledzą pory roku i reagują na bieżące wydarzenia. W lecie starają się sprzedać grille. Teraz, gdy nadeszły zimne dni i wzrosły ceny energii, odpowiadają na tę potrzebę” – wskazał Gijs van der Linden z holenderskiej Komendy Głównej Policji, zajmujący się walką z przestępczością internetową.

W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba fałszywych sklepów internetowych. W 2020 roku policja holenderska zarejestrowała około 6,4 tysiąca zgłoszeń dotyczących dokonanych za ich pośrednictwem oszustw. W ubiegłym roku ich liczba się podwoiła do ponad 13 tysięcy, a do września bieżącego roku było ich już 8,3 tysiące.

Wzrosła również średnia kwota szkód: ze 150 euro w 2021 roku, do 330 euro na jedną ofiarę w pierwszej połowie 2022 roku.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl