fot. PAP/Marcin Bielecki

[TYLKO U NAS] Min. M. Małecki: Gdyby polską drogą do niezależności energetycznej szły inne kraje Europy, na czele z Niemcami, nie mielibyśmy najwyższych w historii cen gazu i nie mielibyśmy kryzysu energetycznego

Gdyby polską drogą do niezależności energetycznej szły inne kraje Europy, na czele z Niemcami, nie mielibyśmy najwyższych w historii cen gazu w naszej gospodarce i nie mielibyśmy kryzysu energetycznego – mówił min. Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych, we wtorkowym wydaniu audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Gazociąg Baltic Pipe oficjalnie został otwarty. Uroczystość odbyła się w Tłoczni Gazu Goleniów w województwie zachodniopomorskim. Jest to istotne wydarzenie dla Polski i bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. [czytaj więcej]

– Finalizujemy coś, co zaczęliśmy kilka lat temu. W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę i rosyjskiego szantażu wobec całej Europy to gazociąg Baltic Pipe jest suwerennością i uodpornieniem Polski na szantaż Władimira Putina. Kiedy uruchomiliśmy gazociąg, to niegroźny nam jest gazowy szantaż. Polska ma możliwość sprowadzenia do kraju wystarczającą ilość gazu. (…) Gdyby polską drogą do niezależności energetycznej szły inne kraje Europy, na czele z Niemcami, nie mielibyśmy najwyższych w historii cen gazu w naszej gospodarce i nie mielibyśmy kryzysu energetycznego – mówił min. Maciej Małecki.

W poniedziałek była kolejna awaria Nord Stream 2. Nikt nie jest w stanie powiedzieć, co wydarzyło się w tych rurociągach.

– Rosjanie przyzwyczaili nas do tego, że używają surowców energetycznych do wywierania politycznej presji na inne kraje. Mówiłem wielokrotnie, jakie negatywne skutki przyniesie niemiecko-rosyjski projekt pod patronatem Angeli Merkel i Donalda Tuska. Nord Stream 2, czyli zwiększenie rosyjskiej presji na Europę Środkowo-Wschodnią, rozchwianie rynku gazu w całej Unii Europejskiej i podatność rynków europejskich na rosyjski szantaż gazowy. Nord Stream 2 oznaczał otwarcie drogi dla czołgów Władimira Putina, czyli  agresję na Ukrainę. Awaria gazociągu może być kompletnym kłamstwem, wykrętem po to, żeby nie słać gazu do krajów Europy Zachodniej, żeby wywierać presję poprzez zmniejszenie podaży gazu i zwiększenie ceny w Europie, żeby kraje Europy Zachodniej zdejmowały sankcje z Rosji za agresję na Ukrainę – wskazał wiceminister aktywów państwowych.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1574718200557993984

Do ostatnich chwil otwarcia gazowej inicjatywy Baltic Pipe, padały zarzuty ze strony opozycji, że Polska ma niepodpisane umowy.

– Polska ma kontrakty na dostawy gazu przez Baltic Pipe. Znaczna część gazu, która przypłynie do Polski, pochodzi z naszych koncesji, które polskie firmy kupowały na norweskim szelfie kontynentalnym i z tych polskich koncesji będzie część gazu. Druga część gazu to kontrakty z kilkoma firmami, które posiadają złoża w Norwegii – podkreślił gość Radia Maryja.

Całość rozmowy z min. Maciejem Małeckim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl