M. Małecki: Wystarczy rozsądne gospodarowanie i wówczas wiele spółek ma bardzo dobre wyniki

„Wyniki finansowe ogłaszane przez czołowe spółki Skarbu Państwa za rok 2016 są bardzo dobre. W niektórych przypadkach mówimy o rekordowych wskaźnikach, takich jak wyniki Orlenu, Lotosu, czy innych spółek paliwowych[…], Polskich Liniach Lotniczych LOT” – powiedział minister Maciej Małecki. Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja przedstawił wyniki spółek Skarbu Państwa w 2016 roku.

Maciej Małecki podkreślił, że wyniki osiągane w Spółkach Skarbu Państwa diametralnie różnią się od tych, które osiągano za rządów PO-PSL. Poprzednia władza nie robiła nic, aby zapobiec odpływowi pieniędzy z budżetu państwa – przypomniał minister.

– Gdzie były te pieniądze za czasów Platformy Obywatelskiej? Dlaczego takich wyników nie było kilka lat temu? Podam tylko przykład sektora paliwowego, gdzie przez lata, przy biernej postawie, przyzwoleniu rządzących, szalała szara strefa, szalała mafia paliwowa, a mimo tego nie było inicjatywy ustawodawczej ze strony Platformy Obywatelskiej, PSL-u po to, żeby zakleić te dziury, którymi wyciekały pieniądze z budżetu państwa – akcentował Maciej Małecki.

Odnosząc się do bieżącej sytuacji w PLL LOT Sekretarz Stanu w KPRM zwrócił uwagę, że od momentu objęcia rządów przez Prawo i Sprawiedliwość spółka powoli wychodzi na prostą.

– LOT stracił bardzo dużo na tzw. opcjach paliwowych. Następnie kolejne zarządy nie potrafiły zahamować upadku spółki. Wyprzedawany był majątek. Wreszcie do LOT-u musiała trafić pomoc publiczna z budżetu państwa. To skutkowało ograniczeniem siatki połączeń. Cały czas jedynym ratunkiem wydawało się tylko znalezienie zagranicznego inwestora, sprzedaż LOT-u. Okazało się, że kiedy wybory wygrało PiS, kiedy powstał rząd pani premier Beaty Szydło, kiedy w LOT zaczęły być wprowadzane nowe porządki, kiedy uszczelniony został system kosztów w spółce, każda złotówka zaczęła być bardzo dokładnie oglądana […] LOT spokojnie, systematycznie powiększa siatkę połączeń i mamy wyniki – tłumaczył Maciej Małecki.

Minister zaznaczył, że decyzja o likwidacji Skarbu Państwa i przekazanie spółek w zarządzanie poszczególnym resortom spowoduje, że majątek narodowy będzie bezpieczny, zaś spółki Skarbu Państwa będą mogły spokojnie się rozwijać.

– We wprowadzonym przez rząd Prawa i Sprawiedliwości nowym systemie zarządzania spółek nasz majątek narodowy jest bezpieczny, a spółki Skarbu Państwa i inne podmioty mogą spokojnie rozwijać się, pomnażając dobytek nas wszystkich. My wzmocniliśmy nadzór nad majątkiem narodowym i opiekę nad spółkami Skarbu Państwa. Spółki trafiły do poszczególnych ministrów zgodnie ze swoim profilem biznesowym, czyli zgodnie z rodzajem działalności, które prowadzą. Przez to i dzięki temu potencjał spółek Skarbu Państwa będzie lepiej wykorzystywany do rozwoju konkretnych sektorów gospodarki –  wskazywał gość „Aktualności dnia”.

Zarządzamy spółkami Skarbu Państwa najlepiej, jak potrafimy i przynosi to efekty – powiedział Maciej Małecki.

– Majątek Skarbu Państwa to perły rodowe każdego Polaka. Dzisiaj Polacy, w wyborach w 2015 roku, uznali, że to rząd tworzony przez Prawo i Sprawiedliwość powinien stać na straży pereł rodowych, to rząd pani premier Beaty Szydło powinien budować potencjał dla nas i dla kolejnych pokoleń. Robimy to najlepiej, jak potrafimy. Efektem tego są już te dobre wyniki za rok 2016 – ocenił Sekretarz Stanu w KPRM.

Cała rozmowa z Maciejem Małeckim w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj]

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl