[TYLKO U NAS] K. Tchórzewski: Polska staje się atrakcyjnym partnerem gazowym dla innych krajów

Dzięki budowie Baltic Pipe oraz korzystaniu z gazu nie tylko arabskiego, ale również amerykańskiego pojawia się możliwość dużych inwestycji, co oznacza, że możemy stać się hubem gazowym. […] Kontrakt, jaki zawarliśmy ze Stanami Zjednoczonymi, pod względem cenowym jest dla nas bardzo atrakcyjny zaznaczył na antenie Telewizji Trwam w programie „Polski punkt widzenia” minister energii Krzysztof Tchórzewski.

W miniony wtorek Grupa Kapitałowa PGNiG podpisała z Centrica LNG Company Limited pierwszą średnioterminową umowę na import amerykańskiego gazu LNG. Kontrakt zacznie obowiązywać od przyszłego roku.

Gaz, który kupujemy od Amerykanów, na pewno nie będzie droższy od rosyjskiego, co jest bardzo istotne wskazując na to, że możemy już przebierać u dostawców. […] Stany Zjednoczone po raz pierwszy zdecydowały się zastosować ceny europejskie, dzięki czemu ten kontrakt jest dla nas rentowny, a przede wszystkim staje się dla Polski bardzo atrakcyjny – zwrócił uwagę Krzysztof Tchórzewski.

Jak dodał szef resortu, kontrakt zawarty z Amerykanami pod względem cenowym jest najważniejszym punktem zapisu w umowie, ponieważ powstaje duże źródło dywersyfikacji, czyli możliwości przez nasz kraj wyboru dostawców.

Będziemy ich mieli dzięki m.in. budowie Baltic Pipe oraz możliwości korzystania z gazu nie tylko arabskiego, ale również tego ze Stanów Zjednoczonych. Mamy także dostawy zakontraktowane z Kataru. W tym momencie pojawia się potrzeba dużych inwestycji, dlatego że możemy stać się hubem i sprzedawać gaz na południe Europy. To wszystko sprawia, że Polska jest atrakcyjnym partnerem gazowym dla innych krajów – podkreślił minister energii.

Szef resortu skomentował również na antenie TV Trwam ewentualną możliwość budowy elektrowni jądrowej. To oznaczałoby nowe możliwości dla naszego państwa w dłuższej perspektywie czasowej.

Przy nowych technologiach społeczeństwa lokalne gdzie próbowaliśmy badać szansę budowy elektrowni jądrowej wykazują w tym kierunku zainteresowane, tym bardziej, że mają z tego tytułu bardzo duże korzyści.[…] Jeżeli weźmiemy pod uwagę Polskę, mamy składowisko odpadów jądrowych, a to dlatego, że nasz przemysł medyczny już w obecnej chwili w dużym stopniu je generuje. […]O tym wszystkim będziemy decydować w katalogu postawienia i wyborów, które w dalszej perspektywie czasowej musimy dokonać. Robimy to wszystko w dialogu ze społeczeństwem – akcentował gość „Polskiego punktu widzenia”.

RIRM

drukuj