PGNiG: Większa wydajność ze złoża gazu dzięki cyfrowemu modelowi

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zakończyło wiercenie i testy otworu eksploatacyjnego Paproć-66H w gminie Nowy Tomyśl. Zastosowanie systemu Cyfrowe Złoże pozwoliło na wybór efektywniejszego rozwiązania produkcyjnego. Planowane roczne wydobycie z tego odwiertu wyniesie ok. 45 mln m sześc. gazu ziemnego – podała spółka.

 

„Otwór Paproć 66-H został zaprojektowany w oparciu o cyfrowy model złoża. W pierwotnej wersji brano pod uwagę wykonanie 3 odwiertów. Po analizie z wykorzystaniem Cyfrowego Złoża specjaliści z Oddziału Geologii i Eksploatacji PGNiG zdecydowali się na wariant jednego odwiertu horyzontalnego. Dzięki temu rozwiązaniu wydajność wykonanego odwiertu jest około 5-krotnie wyższa od średniej wydajności pracujących odwiertów na tym złożu. Wzrośnie stopień sczerpania złoża i tym samym podniesiona została efektywność ekonomiczna całego projektu” – poinformowała w środę gazowa spółka.

W segmencie poszukiwania i wydobycia przykładamy szczególną wagę do efektywności poszukiwań i zagospodarowania złóż – wskazano w komunikacie.

„Efekt prac na złożu Paproć po raz kolejny pokazuje, jak pomocne przy tym jest zastosowanie nowoczesnych narzędzi cyfrowych typu digital oilfield. Pozwalają nam dokładniej przeanalizować różne scenariusze zagospodarowania danego złoża. To przekłada się na optymalizację wydatków inwestycyjnych i operacyjnych oraz optymalizację zużycia energii” – powiedział prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Otwór Paproć-66H został odwiercony w ramach koncesji na wydobywanie gazu ziemnego ze złoża Paproć, w miejscowości Boruja Kościelna, w gminie Nowy Tomyśl, w powiecie nowotomyskim. Jest pierwszym otworem horyzontalnym wykonanym na złożu Paproć. Jego całkowita długość wyniosła 3105 m, a głębokość 2612 m.

PAP

drukuj