Rząd wspiera samorządy w walce ze smogiem

Ministerstwo Środowiska pracuje nad systemem wspierającym samorządy przy realizacji zadań na rzecz czystego powietrza.

Szef resortu Jan Szyszko podkreślił, że walka ze smogiem to zadanie zarówno dla państwa jak i samorządów.  Jak dodał, w resorcie energii i rozwoju powstaje odpowiednie rozporządzenie o jakości paliw i wydajności pieców.

Na temat smogu wypowiadaliśmy się wielokrotnie. Są dwie rzeczy: to co należy do państwa i to co należy do samorządów. Do państwa należy opracowanie systemu zmierzającemu ku temu, żeby samorządy miały możliwość realizacji, albo przymus realizacji, tego żeby było dobre powietrze. W tym kierunku rzeczywiście pracujemy. Bardzo krótko mówiąc jest opracowane w ministerstwie energii rozporządzenie na temat, jakości paliw, czyli nie będzie można dostać paliw gorszej, jakości od tych, które są określone normą. W ministerstwie rozwoju jest wydawane rozporządzenie dotyczące jakości kotłów – zaznaczył szef ministerstwa środowiska.

W zakresie pomocy samorządom został uruchomiony specjalny program w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska. Jak dodał minister, kultura współżycia ze środowiskiem zależy od samorządów. To on decyduje o planie zagospodarowania przestrzennego.

Odnosząc się do smogu w stolicy szef resortu podkreślił, że Warszawa nie posiada takiego planu. Ponadto w mieście zostały zabudowane kliny zapowietrzające.

Tej zimy nad dużymi miastami wielokrotnie unosił się smog. To efekt używania w domowych piecach zanieczyszczonych paliw.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl