Min. J. Szyszko w TV Trwam: Polska autentycznie reprezentuje prawo UE [OGLĄDAJ NA ŻYWO]

Dla mnie to było swego rodzaju kuriozalne spotkanie – powiedział prof. dr hab. Jan Szyszko o niedawnym wysłuchaniu strony polskiej przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. Minister środowiska jest wraz z dr. inż. Konradem Tomaszewskim, dyrektorem generalnym Lasów Państwowych, gościem trwającego na antenach Radia Maryja i TV Trwam programu „Rozmowy niedokończone”.

[OGLĄDAJ NA ŻYWO]

Pytany o niedawne reprezentowanie strony polskiej przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, dotyczące sporu z Komisją Europejską o wycinkę w Puszczy Białowieskiej, prof. Jan Szyszko powiedział, że Polska w tej sprawie reprezentuje unijne prawo.

– Dla mnie to było swego rodzaju kuriozalne spotkanie. Nie spodziewałem się czegoś takiego, żeby reprezentować – autentycznie, Polska reprezentuje – prawo Unii Europejskiej, czyli implementowała Naturę 2000, wyznaczyła obszar Puszczy Białowieskiej obejmujący zarówno lasy gospodarcze, jak i Park Narodowy, zgłosiła do sieci Natura 2000. I zgłaszając do sieci Natura 2000 był wykaz siedlisk i gatunków struktury występowania – jak ma ta Puszcza Białowieska wyglądać i w jaki sposób to chronić – mówił minister środowiska.

Gość TV Trwam wskazał, że „Polska rzeczywiście postępuje zgodnie z dyrektywami, zgodnie z prawem UE. Jak dodał, w pewnym momencie zmieniono jednak „zasady gospodarowania na terenie Puszczy Białowieskiej”.

– Ta zmiana polegała na tym, że zmniejszono pozyskanie drewna – albo jak niektórzy mówią „wycinkę” – z tych drzewostanów, które były sadzone ręką człowieka, w związku z tym drzewostany doszły do swego pewnego fizycznego wieku i zaczęły chorować, były osłabione. Uruchomiono w ten sposób proces zamierania drzewostanów, m.in. również proces masowego pojawu kornika drukarza i w związku z tym nastąpiła eksplozja zaniku drzewostanów. W ślad za zanikiem drzewostanów zaczęły zanikać siedliska i siedliska dla gatunków – tłumaczył szef Ministerstwa Środowiska.

Jak podkreślił minister Szyszko, Komisja Europejska była o tym informowana, ale na to nie odpowiadała. W związku z tym strona polska złożyła program naprawczy, przeprowadziła pełną inwentaryzację i rozpoczęła działania ochronne – „zgodnie z prawem Unii Europejskiej” – podkreślił prof. Jan Szyszko.

RIRM

drukuj