fot. PAP/EPA

Prezydent A. Duda będzie rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO

Prezydent Andrzej Duda będzie dziś rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. O telefonicznych konsultacjach poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Te rozmowy poprzedzą wizytę prezydenta Polski w Stanach Zjednoczonych, która ma dotyczyć obronności, współpracy militarnej i handlowej oraz energetyki. Omówione mają być także amerykańskie plany związane z relokacją wojsk w Europie. Część żołnierzy USA ma trafić do Polski.

Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta podkreślają, że Andrzej Duda udaje się na spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem nie tylko jako przedstawiciel Polski, ale także jako emisariusz NATO i Europy. Zdaniem posła Michała Jacha, szefa sejmowej komisji obrony, to właśnie kwestie militarne zdominują rozmowy przywódców. Stąd ważne są konsultacje z szefem NATO.

– Bardzo się cieszę,  że zostaliśmy poinformowani o rozmowie prezydenta Andrzeja Dudy z sekretarzem stanu Stoltenbergiem. To świadczy o tym, że to nie jest jakaś propagandowa wizyta. Nie jest tak tylko, że prezydent pojedzie, tylko to będą bardzo poważne rozmowy dotyczące przyszłości nie tylko relacji polsko–amerykańskich, nie tylko przyszłości wojsk amerykańskich w Polsce, ale również  – jak ładnie określono – że Polska będzie emisariuszem Sojuszu Północnoatlantyckiego w czasie tej rozmowy z prezydentem Trumpem i możemy być dumni, że nasz prezydent został poproszony o wypełnianie tak ważnej roli, takiej ważnej funkcji – zaznaczył Michał Jach.

Prezydenci Duda i Trump spotkają się w środę w Białym Domu w Waszyngtonie. Eksperci wskazują, że data rozmów nie jest przypadkowa. Do wizyty polskiego prezydenta dojdzie w dniu, gdy w Moskwie zaplanowano wielką paradę z okazji zakończenia 75-lecia II wojny światowej. Dla Polski koniec tej wojny wiązał się ze zniewoleniem komunistycznym.

RIRM

drukuj