fot. PAP/Piotr Nowak

Dzień Samorządu Terytorialnego z udziałem Pary Prezydenckiej

Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego Prezydent Andrzej Duda zaprosił do ogrodów Pałacu Prezydenckiego samorządowców ze wszystkich szczebli i ze wszystkich stron sceny politycznej, w tym przede wszystkim najmłodszych radnych.

Na tegoroczne obchody Dnia Samorządu Terytorialnego do Pałacu Prezydenckiego zaproszeni zostali głównie młodzi radni, którzy po kwietniowych wyborach samorządowych objęli mandaty po raz pierwszy.

Podczas uroczystości zostały wręczone odznaczenia państwowe za wybitne zasługi w działalności na rzecz samorządu terytorialnego w Polsce.

Prezydent rozpoczął swoje wystąpienie od przypomnienia, że 34 lata temu odbyły się po raz pierwszy wolne wybory do samorządu gminnego.

„Są wśród państwa tacy, którzy dla tej swojej Polski lokalnej, Polski regionalnej, a także dla całej RP pracują od samego początku – dla jej rozwoju” – powiedział.

Andrzej Duda podziękował zgromadzonym na uroczystości za ich ciężką pracę.

„Polska rzeczywiście po latach służby samorządowej wygląda zupełnie inaczej niż te 34 lata temu, kiedy wyrwaliśmy się z sowieckiej niewoli” – podkreślił.

Prezydent dziękował samorządowcom również za wszystko, co – jak mówił – „uczynili dla naszych sąsiadów z Ukrainy, którzy uciekali przed wojną”.

Jednocześnie poprosił ich o kolejne lata służby, ponieważ „Polska bardzo tej działalności potrzebuje”.

W trakcie swojego wystąpienia prezydent podkreślił, że rozwój gmin i miast był możliwy m.in. dzięki rządowi Zjednoczonej Prawicy, który – jak powiedział – „kierował ogromne fundusze rządowe” do samorządów. „Takich pieniędzy, jak przez te lata, samorząd jeszcze nie widział” – podkreślił.

Uroczystości z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego poprzedziło okolicznościowe posiedzenie Rady ds. Samorządu Terytorialnego Narodowej Rady Rozwoju.

Dzień Samorządu Terytorialnego, przypadający 27 maja, to święto państwowe, uchwalone przez Sejm 29 czerwca 2000 r., w 10. rocznicę pierwszych, w pełni demokratycznych wyborów samorządowych do rad gmin i miast, które jednocześnie były pierwszymi w pełni wolnymi wyborami w Polsce po II wojnie światowej.

prezydent.pl/PAP/TV Trwam News

drukuj