fot. PAP/Tytus Żmijewski

A. Dera: Przed podpisaniem noweli Kodeksu karnego prezydent zapozna się z różnymi opiniami

Przed podpisaniem noweli Kodeksu karnego prezydent Andrzej Duda zapozna się z różnymi opiniami. Prezydent ma czas na złożenie podpisu pod ustawą do 5 lipca – powiedział prezydencki minister Andrzej Dera. Nowela zaostrza m.in. kary za przestępstwa pedofilii.

Przedstawiciel prezydenta był pytany przez dziennikarzy o list Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, w którym apelował on o zawetowanie nowelizacji Kodeksu karnego. Zdaniem Bodnara, nowela ma szereg błędów, a część przepisów jest „jawnie sprzeczna” z Europejską Konwencją Praw Człowieka.

– Takich spraw nie załatwia się na telefon w Stanach Zjednoczonych. Prezydent przyjedzie do Polski i dostanie komplet dokumentów i różnych opinii. One będą m.in. od Rzecznika Praw Obywatelskich. My robimy wewnętrzną analizę przez Biuro Prawa i Ustroju w naszej kancelarii i wtedy dopiero pan prezydent podejmie decyzję – mówił prezydencki minister Andrzej Dera.

Krytycznie o nowelizacji Kodeksu karnego wypowiedziała się także część wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego. Według resortu sprawiedliwości, opinia ta jest nieprawdziwa. Władze ministerstwa mają w poniedziałek złożyć pozew przeciwko profesorom i doktorantom UJ.

W czwartek Sejm przyjął 41 poprawek Senatu do nowelizacji Kodeksu karnego. Ustawa trafiła teraz do podpisu prezydenta.

RIRM

drukuj