fot. PAP/EPA

Drugi dzień wizyty pary prezydenckiej we Włoszech

Prezydent Polski wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przebywa z oficjalną wizytą we Włoszech. Dziś Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą, a także wygłosił przemówienie w rzymskiej Akademii Obrony NATO.

Przed południem Polski Prezydent i Pierwsza Dama odwiedzili Bazylikę Świętego Piotra w Watykanie, gdzie przez dłuższą chwilę modlili się przed grobem św. Jana Pawła II. Jutro przypada 96. rocznica urodzin papieża Polaka.

Następnie para prezydencka udała się do Kwirynału na spotkanie z prezydentem Republiki Włoskiej Sergio Mattarellą. Po dyskusji w cztery oczy prezydenci wspólnie przewodniczyli rozmowom plenarnym przedstawicieli Włoch i Polski.

Po południu prezydent Polski odwiedził rzymską Akademię Obrony NATO gdzie wygłosił wykład. Podkreślił w nim, że Europa stanęła w obliczu radykalnych zmian w międzynarodowym środowisku bezpieczeństwa.

– Aneksja Krymu i agresja na wschodniej Ukrainie zachwiały podwalinami europejskiego bezpieczeństwa, czyli poszanowaniem prawa międzynarodowego,  suwerenności wewnętrznej i integralności terytorialnej – wskazał Andrzej Duda.

NATO musi się też zmagać z zagrożeniami wynikającymi z braku stabilności w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. To wszystko przypomina Sojuszowi, że nadal musi być silny i zjednoczony, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo oraz ochronić wspólne wartości i dotychczasowy styl życia  – podkreślił.

– Sojusz jest jeden i absolutną koniecznością jest podtrzymanie bezpieczeństwa dla wszystkich jego członków – zaznaczył Prezydent.

Zbliżający się Szczyt NATO w Warszawie musi wzmocnić zdolność obrony i odstraszania Sojuszu – stwierdził prezydent Polski.

– Musimy zapewnić wysuniętą obecność wojsk NATO i infrastruktury obronnej na wschodniej flance. Powiem bardzo otwarcie: biorąc pod uwagę obecną sytuację w sferze bezpieczeństwa, tylko poprzez autentyczną obecność możemy zagwarantować prawdziwą obronne i odstraszanie – podkreślił Andrzej Duda.

Sojusz musi być otwarty na dialog, nawet z tymi, którzy nie podzielają naszych wartości – wskazał polski prezydent. Musi on być oparty na prawie międzynarodowym i poszanowaniu integralności terytorialnej.

Prezydent Andrzej Duda mówił też o potrzebie otwarcia się sojuszu na swoich partnerów i na państwa, które aspirują do członkostwa w NATO. „Jesteśmy silni i skuteczni tylko, jeśli działamy i stajemy nawzajem u swego boku” – mówił.

Rzymska Akademia Obrony NATO jest najważniejszą instytucją akademicką Sojuszu. Kształci wyższych oficerów do pełnienia funkcji liderów wojskowych oraz obejmowania stanowisk w strukturach Sojuszu.

Jutro – w ostatni dzień wizyty – para prezydencka weźmie udział w uroczystościach rocznicowych na Monte Casino. Zaplanowane jest też spotkanie prezydenta Polski z weteranami.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj