fot. prezydent.pl

Min. K. Szczerski: Przed spotkaniem z D. Trumpem, rozmowa A. Dudy z sekretarzem generalnym NATO

Przed spotkaniem z prezydentem USA Donaldem Trumpem, prezydent Andrzej Duda będzie w poniedziałek rozmawiał telefonicznie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem – poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Biały Dom potwierdził, że w środę 24 czerwca dojdzie do spotkania w Waszyngtonie prezydentów: USA – Donalda Trumpa i Polski – Andrzeja Dudy.

„Przed wylotem do Stanów Zjednoczonych, planowanym na wtorek wieczór, pan prezydent Duda odbędzie jeszcze rozmowę z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem; ona planowana jest na poniedziałek” – poinformował Krzysztof Szczerski.

Podkreślił, że Andrzej Duda będzie pierwszym gościem Donalda Trumpa z kraju należącego do Sojuszu Północnoatlantyckiego po ukazaniu się informacji o planach redukcji amerykańskich wojsk na terytorium Niemiec, a także po okresie pandemii.

Krzysztof Szczerski ocenił, że rozmowa z Donaldem Trumpem będzie też istotna dla „spójności Sojuszu i jakości więzi transatlantyckiej, której Polska jest orędownikiem”.

„W związku z czym prezydent chce też przed rozmową z prezydentem Trumpem odbyć rozmowę z sekretarzem generalnym NATO, żeby móc zaprezentować także punkt widzenia sojuszniczy” – powiedział szef gabinetu prezydenta.

Podkreślił, że Polska opowiada się za tym, aby ewentualna realizacja decyzji o redukcji obecności wojsk amerykańskich w Niemczech nie oznaczała zmniejszenia zaangażowania USA w bezpieczeństwo sojusznicze i bezpieczeństwo Europy.

„I z takim też przesłaniem prezydent Duda jedzie do Waszyngtonu” – mówił Krzysztof Szczerski.

Zaznaczył, że rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z Jensem Stoltenbergiem odbędzie się telefonicznie.

Krzysztof Szczerski przekazał również, że prezydent Andrzej Duda jest otwarty i gotowy do odbycia w kolejnych, nieodległych terminach spotkania w ramach Trójkąta Weimarskiego.

„Czekamy cały czas na decyzję strony francuskiej, która powinna być gospodarzem (spotkania), ale prezydent Duda wyraża gotowość, żeby tego typu rozmowy – w kontekście bezpieczeństwa sojuszniczego i amerykańskich planów – już po rozmowie w Waszyngtonie, odbyć w formacie Trójkąta Weimarskiego” – powiedział szef gabinetu prezydenta.

Krzysztof Szczerski poinformował, że Kancelaria Prezydenta pracuje nad szczegółami wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu. W planie wizyty – jak mówił – są m.in. rozmowy w „cztery oczy”, rozmowy delegacji i spotkanie z mediami.

Szef gabinetu prezydenta powiedział też, że ustalane są szczegóły dot. agendy rozmów. Zapowiedział, że znajdą się w niej kwestie dotyczące m.in.: bezpieczeństwa, kwestie energetyczne oraz sprawy gospodarcze w ramach programu wychodzenia z kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa.

„Pan prezydent Duda na pewno będzie chciał poruszyć kwestię Trójmorza i inwestycji amerykańskich w duże projekty w naszym regionie, Amerykanie wstępnie deklarowali inwestycje na poziomie 1 mld dolarów z pieniędzy publicznych; prezydent Duda będzie zachęcał też do tego, żeby promować inwestycje prywatne w regionie Trójmorza” – powiedział Krzysztof Szczerski.

Dodał, że na spotkaniu prezydentów: USA i Polski mają być też poruszone kwestie współpracy w zakresie teleinformatycznym.

PAP

drukuj