Para prezydencka uczestniczyła w Watykanie we Mszy św. sprawowanej przy grobie św. Jana Pawła II

Polska para prezydencka uczestniczyła w Watykanie we Mszy św. sprawowanej przy grobie św. Jana Pawła II. Eucharystii w 40. rocznicę wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na papieża przewodniczył ks. kard. Zenon Grocholewski.

Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II była głównym punktem rozpoczętej wczoraj dwudniowej wizyty polskiego prezydenta w Stolicy Apostolskiej. Tuż po niej Andrzej Duda i jego małżonka złożyli wieniec przy grobie papieża Polaka.

Wcześniej na stronie Kancelarii Prezydenta pojawiło się specjalnie przesłanie głowy państwa z okazji rocznicy wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na papieża.

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył w nim, że my, Polacy, zawdzięczamy św. Janowi Pawłowi II szczególnie wiele. Jego słowa dodawały nam otuchy w czasach walki o wolność i były drogowskazem w trudnym procesie budowy niepodległego państwa – mówił najwyższy przedstawiciel państwa polskiego.

– Dziś chcemy podziękować Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II za wszystko, co zrobił dla Polski i dla świata. Jestem głęboko przekonany, że jego wybór na papieża był jednym z najważniejszych wydarzeń XX w. Papież św. Jan Paweł II na zawsze pozostanie dla nas wzorem patriotyzmu i człowieczeństwa zakorzenionego w świecie chrześcijańskich wartości. Jesteśmy dziś głęboko wdzięczni opatrzności, że dane nam było mieć w jego osobie tak wielkiego duchowego przewodnika – podkreślił Andrzej Duda.

Ks. kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża 16 października 1978 r. Przyjął imię Jan Paweł II. Był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch.

Wydarzenie sprzed 40 lat i osobę św. Jana Pawła II uczcili dziś także m.in. premier Mateusz Morawiecki i ministrowie jego rządu. Rano politycy złożyli kwiaty pod Krzyżem Papieskim na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

RIRM

drukuj