fot. PAP/EPA

Papież Franciszek: Święty Jan Paweł II zabiegał o to, by Kościół stał na straży praw człowieka

Papież Franciszek powiedział dzisiaj podczas audiencji dla pielgrzymów z Krakowa, że św. Jan Paweł II działał na rzecz tego, by „Kościół zawsze stał na straży niezbywalnych praw człowieka, rodziny i narodów” i by był znakiem pokoju oraz sprawiedliwości.

Rano w Auli Pawła VI (przed Audiencją Generalną) Franciszek spotkał się z kilkuset uczestnikami pielgrzymki archidiecezji krakowskiej, zorganizowanej z okazji przypadającej 16 października 40. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Na czele pielgrzymki stoją metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski i jego emerytowany poprzednik, osobisty sekretarz Jana Pawła II, ks. kard. Stanisław Dziwisz.

„Przybyliście tu jako przedstawiciele świętego Kościoła Bożego, który jest w Krakowie i który przyjął mnie z otwartymi rękami latem 2016 roku” – powiedział Papież zwracając się do polskich pielgrzymów.

Tak nawiązał do swej wizyty w Polsce z okazji Światowych Dni Młodzieży.

„Przybyliście razem z waszymi duszpasterzami i osobami konsekrowanymi, aby dziękować Bogu za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II, w przededniu 40. rocznicy jego wyboru na Stolicę Piotrową” – dodał.

„Jan Paweł II ubogacił Kościół powszechny wielką obfitością darów, które w dużej mierze zaczerpnął ze skarbca wiary i świętości waszej ziemi i waszego Kościoła. Niósł w sercu i – jeśli tak można powiedzieć – w ciele świadectwo świętych Krakowa: od św. Stanisława i św. Jadwigi Królowej, do św. Alberta i św. Faustyny” – mówił Franciszek.

Wskazał, że to od tych świętych polski papież „uczył się bezgranicznego oddania Chrystusowi i wielkiej wrażliwości dla każdego człowieka”. To oddanie i wrażliwość przejawiały się w jego posłudze kapłańskiej, biskupiej i papieskiej – stwierdził Franciszek.

„Otrzymał od Boga wielki dar umiejętności odczytywania znaków czasu w świetle Ewangelii i potrafił z niego korzystać, tak by wydawał owoce dla dobra swego narodu, waszego narodu, który pośród różnych bolesnych dziejów nigdy nie utracił ufności w Bogu i wierności własnej kulturze zakorzenionej w duchu chrześcijańskim” – zauważył.

Powiedział także, że św. Jan Paweł II „wierny tym korzeniom, starał się, aby Kościół zawsze stał na straży niezbywalnych praw człowieka, rodziny i narodów, aby był znakiem pokoju, sprawiedliwości i integralnego rozwoju całej rodziny ludzkiej”.

Franciszek wyraził przekonanie, że bogata spuścizna, jaką zostawił św. Jan Paweł II, jest dla wszystkich, „a w sposób szczególny dla jego rodaków wyzwaniem, abyśmy byli wierni Chrystusowi i odpowiadali z radosnym oddaniem na powołanie do świętości”, do którego są wezwani w konkretnej sytuacji osobistej, rodzinnej i społecznej.

„Drodzy bracia i siostry, św. Jan Paweł II wciąż czuwa nad Kościołem, który jest w Krakowie i który bardzo kochał. Z nieba towarzyszy waszej drodze: rodzin, młodych i dziadków, kapłanów, sióstr zakonnych i wszystkich konsekrowanych; najbardziej doświadczonych przez życie i cierpiących. Ja również polecam się jego wstawiennictwu” – powiedział papież Franciszek.

PAP/RIRM

drukuj