Anioł Pański z Ojcem Świętym Franciszkiem

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry!

Dzisiejsza uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, obchodzona jest, jak wiecie, przez cały Kościół powszechny, ale ze szczególną radością świętowana jest w Kościele w Rzymie, ponieważ w ich świadectwie, przypieczętowanym krwią, ma on swój fundament. Rzym żywi szczególną miłość i wdzięczność wobec tych Bożych mężów, którzy przybyli z dalekiej krainy, aby, narażając nawet swe życie, głosić Ewangelię Chrystusa, któremu oddali się całkowicie. Chwalebne dziedzictwo tych dwóch Apostołów jest źródłem szczególnej duchowej dumy dla Rzymu, i równocześnie wezwaniem do życia cnotami chrześcijańskimi, zwłaszcza wiary i miłości: wiary w Jezusa jako Mesjasza i Syna Bożego, którą Piotr wyznał jako pierwszy, a Paweł głosił narodom;
oraz miłości, której ten Kościół winien służyć (do czego został powołany), mając przed sobą szeroki, uniwersalny horyzont.

W modlitwie Anioł Pański, do pamięci o świętych: Piotrze i Pawle, dołączamy pamięć o Maryi, która jest żywym obrazem Kościoła, Oblubienicy Chrystusa, który ci dwaj Apostołowie, „użyźnili swoją krwią” (Antyfona na wejście Mszy z dnia). Piotr osobiście poznał Matkę Jezusa, i w rozmowie z Nią, zwłaszcza w dniach poprzedzających Zesłanie Ducha Świętego (Dz 1,14), mógł pogłębić swoje poznanie tajemnicy Chrystusa.
Paweł, głosząc wypełnienie się planu zbawienie „w pełni czasu”, także przypomina „Niewiastę”, z której narodził się Syn Boży w czasie (por. Gal 4,4). W ewangelizacji obu Apostołów tutaj w Rzymie ma swe korzenie głęboka pobożność do Matki Bożej, zwłaszcza jako Salus Populi Romani.
Maryja, Piotr i Paweł są naszymi towarzyszami podróży w poszukiwaniu Boga; są naszymi przewodnikami na drodze wiary i świętości. Wzywajmy ich pomocy, aby nasze serca były zawsze otwarte na natchnienia Ducha Świętego, a na spotkanie z braćmi.

W celebracji eucharystycznej, która odbyła się dziś rano w Bazylice Świętego Piotra, pobłogosławiłem paliusze z Arcybiskupów Metropolitalnych nominowanych w ostatnim roku, z różnych części świata. Ponawiam moje pozdrowienia i życzenia dla nich, dla ich rodzin i dla tych, którzy im towarzyszą w tym ważnym wydarzeniu, i mam nadzieję, że Paliusz, nie tylko umocni ich więzi komunii ze Stolicą Piotrową, ale także być bodźcem do bardziej ofiarnej służby ludziom powierzonym ich duszpasterskiej gorliwości.
W tej samej liturgii miałem radość powitać członków delegacji przybyłej do Rzymu w imieniu Patriarchy Ekumenicznego umiłowanego Brata Bartłomieja I, którzy uczestniczyli, jak co roku, w Uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Również ta obecność jest znakiem więzi braterskich pomiędzy naszymi Kościołami. Módlmy się, aby jeszcze bardziej umacniała się nasza droga do jedności między nami.

Dziś szczególnie modlimy się za Rzym, o jego duchowe i materialne dobro: niech łaska Boża wspomaga lud rzymski, aby żył w pełni wiary chrześcijańskiej, świadcząc o niej z zapałem jaki charakteryzował świętych Piotra i Pawła. Niech wstawia się za nami Najświętsza Maryja Panna, Królowa Apostołów.

* * *

Drodzy bracia i siostry,

Pozdrawiam was wszystkich, rodziny, parafie, stowarzyszenia z całej Italii i z całego świata; szczególnie pozdrawiam wiernych Rymu, w święto Świętych Patronów Miasta: Piotra i Pawła.
Pozdrawiam uczniów niektórych szkół katolickich Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej i Szkocji.
Gratuluję artystom, którzy wykonali wielka i piękną dekoracje kwiatową i dziękuję „Pro Loco” w Rzymie za jej promocję.

Najlepsze życzenia także uczestników tradycyjnych fajerwerków, które będziemy mogli podziwiać dzisiaj wieczorem w Castel Sant’Angelo. Dochody z tej imprezy zostaną przekazane na cele charytatywne w Ziemi Świętej i w krajach Bliskiego Wschodu.

Życzę wszystkim pięknego świętowania. Proszę, nie zapominajcie o mnie na modlitwie mnie. Dobrego obiadu i do zobaczenia.

Tłumaczenie: Radio Maryja

drukuj