fot. PAP/Tytus Żmijewski

M. Magierowski: Decyzja prezydenta ws. reformy edukacji – w poniedziałek

Wszystko wskazuje na to, że decyzja prezydenta ws. reformy edukacji zostanie podjęta i ogłoszona w poniedziałek – powiedział w sobotę dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski.

Politycy opozycji pozytywnie odnoszą się do pomysłu Związku Nauczycielstwa Polskiego dotyczącego referendum ws. tej reformy.

Marek Magierowski pytany w sobotę w radiowej Trójce, kiedy Andrzej Duda ogłosi decyzję w sprawie ustaw wprowadzających reformę edukacji, przypomniał, że na podjęcie tej decyzji prezydent ma czas do 9 stycznia.

„Wszystko wskazuje na to, że właśnie w ten poniedziałek decyzja zostanie podjęta i ogłoszona” – powiedział.

Dopytywany, czy prawdą jest, że prezydent „bliski jest niepodpisania tej ustawy”, odparł, że są to „wyłącznie spekulacje”. Prezydent – mówił M. Magierowski – „ma oczywiście swoje wątpliwości i dlatego spotykał się z przedstawicielami środowisk, które krytykowały tę ustawę, by poznać ich opinię”.

Zaznaczył jednak, że w ocenie prezydenta, reforma edukacji jest „niezwykle ważna i potrzebna”. Magierowski przypomniał, że prezydent już podczas kampanii wyborczej mówił o potrzebie zmiany obecnie funkcjonującego systemu.

Zgodnie z przygotowaną reformą edukacji w miejsce obecnie istniejących szkół mają być: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum, dwustopniowe szkoły branżowe i szkoły policealne; gimnazja mają zostać zlikwidowane. Zmiany mają być wprowadzane stopniowo począwszy od roku szkolnego 2017/2018.

PAP/RIRM

drukuj