fot. PAP/Piotr Nowak

Warszawa: Narodowe Granie z udziałem pary prezydenckiej

Prezydent RP Andrzej Duda wraz Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Duda wzięli udział w niedzielę w akcji Narodowe Granie. Jej pierwszą edycję poświęcono twórczości Stanisława Moniuszki.

Koncert „Wiwat Moniuszko!” odbył się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Na scenie pojawili się artyści, którzy zaprezentowali muzykę Moniuszki w nowym wykonaniu.

Prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że wkład Moniuszki w budowanie tożsamości narodu jest nieoceniony.

Polska za jego życia na mapę nie wróciła. Umarł on 4 czerwca 1872 r. nie zobaczywszy wolnej Polski. Ale mimo tego, że jej nie zobaczył, jego wkład w odzyskanie niepodległości, jego wkład w przeniesienie polskiej tradycji i kultury przez ponad 100 lat zaborów, jego wkład w rozwój naszego społeczeństwa, budowanie tożsamości naszego narodu jest nieoceniony. Tym bardziej widać to dzisiaj, kiedy możemy posłuchać tych utworów Moniuszki w nowych aranżacjach – mówił Andrzej Duda.

Ogólnopolska akcja Narodowe Granie została zainicjowana przez parę prezydencką w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą urodzin Stanisława Moniuszki. Celem akcji jest „popularyzacja polskiej muzyki oraz wzmacnianie tożsamości narodowej poprzez wspólne upamiętnienie postaci i dorobku wybitnych polskich kompozytorów”.

Prezydent Andrzej Duda ma nadzieję, że wydarzenie będzie organizowane co roku, tak jak np. Narodowe Czytanie.

 

RIRM

drukuj