fot. PAP/Piotr Nowak

Prezydenci Polski i Litwy o słowach Macrona: Nie ma problemu z żywotnością NATO

Prezydenci Polski Andrzej Duda i Litwy Gitanas Nauseda zgodnie podkreślili w czwartek w Wilnie, że nie dostrzegają, aby NATO miało jakikolwiek „problem ze swoją żywotnością”, i że rozwijają współpracę. Odnieśli się tak do słów prezydenta Francji Emmanuela Macrona o Sojuszu.

Emmanuel Macron w wywiadzie dla tygodnika „The Economist” z 7 listopada mówił o „śmierci klinicznej mózgu” NATO z powodu braku koordynacji USA i Europą. Ostrzegł też inne kraje europejskie, że nie mogą liczyć na pomoc Stanów Zjednoczonych w zakresie obronności. Słowa te wywołały wiele kontrowersji w Europie, a prezydent Francji był za nie wielokrotnie krytykowany.

Podczas konferencji prasowej w Wilnie prezydent Litwy podkreślił, że „ani w Polsce, ani w Litwie żadna >>śmierć mózgu<< się nie zdarzyła”. Zaznaczył, że w ramach NATO Polska i Litwa mają „bardzo ważne plany umacniania swojej współpracy w przyszłości”.

„Bardzo cieszymy się z pomyślności Polski, gdy tysiąc dodatkowych żołnierzy (USA) zostanie rozlokowanych na terenie Polski, że wzmacnia się współpraca ze Stanami Zjednoczonymi” – oświadczył.

„Mówię zawsze, że wasza pomyślność, to nasza pomyślność” – zadeklarował.

Nauseda mówił też o wydatkach Litwy na obronność.

„Obecnie widzimy konieczność naszego większego wkładu do NATO. Jeżeli chcemy spodziewać się od naszych partnerów z NATO poparcia, to sami też powinniśmy zademonstrować, że wykonujemy swoje zobowiązania” – zaznaczył.

Prezydent Andrzej Duda zapewnił, że również on „absolutnie nie dostrzega, żeby NATO miało jakikolwiek problem ze swoją żywotnością”. Według niego to, co obserwuje się „w relacjach pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi pod względem bezpieczeństwa militarnego, a więc zwiększenie amerykańskiej obecności w Polsce” w koordynacji z Sojuszem „raczej świadczyłoby o żywotności NATO i o tym, że NATO spokojnie i konsekwentnie realizuje swoją politykę poprzez różnego rodzaju działania”.

Prezydent zaznaczył, że nie widzi „jakiegoś specjalnego problemu”, ale – jak dodał – „każde państwo ma swoje uwarunkowania i ma jakąś swoją politykę”, a każdy polityk „ma jakieś tam swoje ambicje”.

„Generalnie należy patrzeć na NATO obiektywnie, a obiektywne spojrzenie jest takie, że NATO żyje, ma się dobrze” – podkreślił Duda.

Przekonywał, że NATO „ma się dzisiaj znacznie lepiej, niż miało się w latach 90.”, kiedy wydawało się, że następuje koniec historii, a niektórzy twierdzili, że „już zapanował powszechny pokój (…) i żadnych wojen nie będzie”. Przypomniał, że „wtedy właśnie rozpoczęło się gwałtowne zmniejszanie wydatków na obronność i bezpieczeństwo”.

„Dopiero niedawno, na skutek bardzo wyrazistej polityki imperialnej, jaka pojawiła się w Europie, po latach kilka państw europejskich się ocknęło i NATO wreszcie ożyło i zaczęło realizować swoją konsekwentną politykę bezpieczeństwa, udowadniając, że nie jest martwym sojuszem” – powiedział prezydent.

„Mam nadzieję że będzie żywotne i będzie nadal działało, pokazując wszystkim, że to jest ta najważniejsza właśnie platforma bezpieczeństwa i współpracy, która niesie pokój” – podkreślił.

Do słów Macrona odniósł się we wtorek w Brukseli szef NATO Jens Stoltenberg. Zapewniał, że nie ma sprzeczności między jednością europejską a transatlantycką.

„USA nie opuszczają Europy, USA wzmacniają obecność militarną w Europie większą ilością żołnierzy, ćwiczeń, amerykańskich inwestycji w infrastrukturę wojskową. Jednocześnie europejscy sojusznicy NATO robią krok do przodu. Nie ma sprzeczności między europejską jednością a jednością transatlantycką. Oczywiście, potrzebujemy więcej europejskich wysiłków w kwestii obronności, ale nie jako alternatywę, coś, co zastępuje NATO, ale jako coś, co wzmacnia europejski filar Sojuszu” – powiedział.

Od słów Macrona odcięła się m.in. kanclerz Angela Merkel. W sprawie wypowiedział się również premier Mateusz Morawiecki, który w wywiadzie udzielonym dziennikowi „Financial Times” oskarżył Macrona o nieodpowiedzialność. Nazwał NATO „najważniejszym sojuszem na świecie, jeśli chodzi o zachowywanie wolności i pokoju” i powiedział, że kwestionowanie tego, czy członkowie mogą na siebie liczyć w kwestiach obrony – co jest postawą europejskiej architektury bezpieczeństwa – jest „niebezpieczne”.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl