fot. PAP/EPA

Wolny świat jednoczy się przeciwko Federacji Rosyjskiej

Rzecznik rządu, Piotr Müller, odniósł się do decyzji Unii Europejskiej o wyłączeniu części rosyjskich banków z systemu SWIFT, a także paniki, jaka wybuchła w Rosji w związku z rekordowym spadkiem kursu rubla. Sankcje przynoszą efekty. Myślę, że Władimir Putin czegoś takiego się nie spodziewał – powiedział Piotr Müller.

Po naradzie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego w związku z agresją na Ukrainę rzecznik rządu, Piotr Müller, był pytany przez dziennikarzy o stanowisko Niemiec dot. systemu SWIFT, które ogłoszono dzień po wizycie premiera RP Mateusz Morawieckiego w Berlinie.

– Decyzje nas cieszą. Mamy postulaty jeszcze dalej idących sankcji m.in. zamknięcia Nord Stream 1 i nieuruchomienia w przyszłości Nord Stream 2. Będziemy o tym rozmawiać, natomiast bieżąca sytuacja związana z kursem rubla i paniką, która została wywołana w całej Rosji, jeśli chodzi o niewypłacanie środków z banków i bankomatów, pokazuje, że sankcje całego wolnego świata przynoszą efekty. Myślę, że Władimir Putin się tego nie spodziewał – mówił Piotr Müller.

Szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell, powiedział w poniedziałek w Brukseli, że Europa musi być gotowa zapłacić cenę za sankcje wobec Rosji – jeśli nie zapłaci jej teraz, to w przyszłości zapłaci wyższą cenę. Podkreślił, że Europa broni Ukrainy, a jednocześnie swoich wartości i sposobu życia przed agresją putinowskiego reżimu.

Josep Borrell zaznaczył, że Unia Europejska musi jak najszybciej zmniejszyć zależność od rosyjskiej ropy i gazu.

 

RIRM

drukuj